30’lu yaşlarda oynanan zekâ oyunları Alzheimer’ı önlüyor

Yeni bir araştırmaya nazaran 30’lu yaşlarda zekâ oyunları oynamak ve beyin jimnastiğine ehemmiyet vermek, Alzheimer riskini düşürüyor.

Çağın hastalığı olarak öne çıkan Alzheimer için araştırmalar devam ediyor. Yapılan yeni bir araştırmaya nazaran bilhassa 30’lu yaşlarda beyin jimnastiği yapmayı sağlayan oyunlar oynamak hafıza kaybını önlemeye yardımcı oluyor.

Çalışmalar, erken başlangıçlı Alzheimer ve daha sonra da bunama riski taşıyanlarda zihinsel marifetlerin üçüncü on yıl kadar erken bir vakitte azalmaya başlayabildiğini gösteriyor.

Tıbbi araştırmalar, nizamlı beyin antrenmanların zihinsel bozulmayı yavaşlatabileceğini kanıtlıyor. Hafıza hünerlerini, reaksiyon verme mühletini ve dikkat mühletini artırmaya yardımcı olmak için de bulmaca, iskambil, satranç ve görüntü oyunları öneriliyor.

Araştırmacılar, “Bu faaliyetlerden rastgele birine katılmanın yararları beyninizi keyifli, sağlıklı ve meşgul tutacaktır” diyor. Çalışma ayrıyeten; Alzheimer’a karşı besleyici bir diyetin, sağlıklı uyku tertibinin, tertipli antrenmanın ve toplumsal etkileşimin de kıymetli olduğunu vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.