AB, savunma harcamaları için 500 milyon avroluk fon ayırdı

Rusya ve Ukrayna ortasında başlayan savaşın tesirleriyle birlilkte Avrupa ülkeleri savunma sanayi harcamalarını artırmaya devam ediyor.

AB Kurulundan yapılan yazılı açıklamada, 500 milyon avronun Birliğin 2022-2024 bütçesinden karşılanacağı ve Ukrayna savaşından kaynaklanan en acil ve kritik muhtaçlıklar için kullanılmasının hedeflendiği tabir edildi.

Ortak fon oluşturulacak

Fonun, AB üyesi ülkelerin rekabetten kaçınmasına ve maliyet tasarruflarını kolaylaştırmasına yardımcı olacağı belirtilen açıklamada ayrıyeten ortak alımlar için en az üç ülkenin bir konsorsiyum oluşturmasının gerekeceği, fonun yıl sonuna kadar kurulmasının planlandığına dikkat çekildi.

“Tarihi bir adım”

Açıklamada AB Komitesinin iç pazardan sorumlu üyesi Thierry Breton’un Fon, Avrupa savunma entegrasyonunda ileriye gerçek tarihi bir adım. değerlendirmesine yer verildi.

“Teşvik oluşturuyoruz”

AA’nın haberine nazaran Breton,Ukrayna’ya silah transferinin akabinde stokların bir kısmının yenilenmesine yardımcı olmanın yanı sıra AB bütçesi aracılığıyla üye devletlerin ortak satın alımları için teşvik oluşturuyoruz. tabirini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.