ABD'de MBA endeksleri düşüş gösterdi, faizler arttı

ABD’de MBA endeksleri düşüş gösterdi, faizler arttı

MBA’nın yayımladığı ve ForeksHaber ile mail yoluyla paylaştığı haftalık rapora göre, satınalma endeksi yüzde 9,6 düşüşle 282,3 puan olurken, refinansman endeksi yüzde 7,3 düşüşle 2.183,5 puana geldi.

Mortgage faizleri 30 yıllık yüzde 3,83 (Önceki %3,78), 15 yıllık yüzde 3,16 (Önceki %3,01), 5 yıllık ARM faizi yüzde 3,13 (Önceki %3,09), 30 yıllık jumbo faizi yüzde 3,62 (Önceki %3,59) oldu.

Mortgage piyasa endeksi haftalık bütün mortgage başvurularını kapsıyor. Bu başvurular içinde satın alma ya da refinansman amacıyla yapılan bütün geleneksel ve devlet kurumlarına başvurularla sabit ve değişken faizli mortgage kredileri yer alıyor.

MBA satınalma endeksi, tek aile konutlarının satın alınması için yapılan bütün başvuruları kapsıyor. Endeks, amacına uygun olarak geleneksel ve kamu kredileri olmak üzere piyasadaki bütün ürünleri içeriyor. Endeks, var olan konut satışlarını gösteren güvenilir bir gösterge olarak kabul ediliyor.

MBA refinansman endeksi, var olan mortgage kredilerinden refinansman amacıyla kredi kurumlarına yapılan bütün başvuruları
kapsıyor. Endeks, tüm refinansman amacıyla yapılan mortgage kredi faaliyetleri için iyi bir gösterge olarak değerlendiriliyor.

Araştırma 4 Şubat ile sona eren haftayı kapsıyor. 

ABD’de hanehalkı borcu 2021 sonunda 15 trilyon doları aştı

 

ABD’de ticaret açığı rekor kırdı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.