ABD’den ‘Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç konusundaki telaşları çözülebilir’ bildirisi

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Biden’ın Güney Kore ve Japonya ziyareti esnasında başkanlık uçağında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD Lideri Joe Biden’ın bugün İsveç ve Finlandiya başkanları ile bir ortaya geldiğine işaret eden Sullivan, ABD’nin kelam konusu iki ülkenin NATO üyelik sürecine dayanağının tam olduğunu vurguladı.

Sullivan, Türkiye’nin kelam konusu iki ülkenin NATO üyelik sürecine ait duruşu konusunda ise “Türkiye’nin, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine ait Cumhurbaşkanı Erdoğan ve öteki yetkililer tarafından lisana getirilen telaşlarının konuşulup çözülebileceğine inanıyoruz” tabirini kullandı.

Kendisinin dün mevkidaşı İbrahim Kalın ile, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın da Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüğünü anımsatan Blinken, “Bugün de hem Finlandiya Cumhurbaşkanı hem de İsveç Başbakanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve takımıyla direkt görüşme niyetinde olduklarını söyledi ve takımlar görüşmeye devam edecek” sözünü kullandı.

Sullivan, bahsin tahlili için ABD’nin direkt Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuşma niyetinin olmadığını bu bahsin temelinde Türkiye ile Finlandiya ve İsveç ortasında çözülmesi gereken bir bahis olduğunu lisana getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.