AKP’nin zor sınavı… Erbakan işareti verdi

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Meclis’te açıklamalarda bulundu.

TBMM’de 28. Yasama Dönemi resmen başlarken Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, CNN Türk’e konuşarak 6284 sayılı “Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu’na yönelik konuştu.

Erbakan, “AKP’li Özlem Zengin’in Kadına yönelik şiddet ile alakalı hemen değişmesi yönünde bir girişimde bulunacak mısınız? Özlem Zengin ‘6284 bizim kırmızı çizgimiz’ demişti. Karşılaştınız mı, el sıkıştınız mı? Karşılaştığınızda söylemek istediğiniz bir şey var mı? Yeniden AKP’nin Grup Başkanvekili olacak” sorusunu sordu.

Erbakan, “6284 kırmızı çizgimizdir” hatırlatmasına ilişkin “Özlem Hanım’ın orada kastettiği bana kalırsa kadına şiddet konusu için kırmızı çizgi demiştir” dedi. Devamında “6284 haşa bir ayet değil. Avrupa’dan, İsviçre’den ithal edilmiş bir kanun. Bunun eksiğinin gideğinin giderilmesi, yanlışı vasa düzeltilmesi gayet tabii. ‘Kadına şiddet kırmızı çizgimizdir’ dediğini düşünüyorum” ifadelerini kullanan Erbakan, “Kadına, doğaya, hayvana, şiddet doğamıza aykırı. Suç unsurlarının yazılması lazım. Ekonomik, psikolojik şiddet nedir, nasıl olur bunun belli olması lazım. Bir de iddia sahibinin iddiasını kanıtlaması lazım. Bunlar varsa cezanın daha ağırlaştırılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

6284 SAYILI KANUN NEDİR

6284 sayılı kanun, İstanbul Sözleşmesi sonrasında yapılan yasal değişikliklerdendir. 6284, şiddete ve ev içi şiddete maruz kalan veya maruz kalma tehlikesindeki kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağdurlarının korunması ve şiddeti önlemek için alınacak tedbirleri düzenler. Ayrıca 6284 sayılı kanun, evli olmayan bireyleri de koruması, şiddet uygulayan kişinin ve şiddetin kendisinin tanımının genişletilmesi ve önleyici ve koruyucu tedbirleri içermesi gibi birçok iyileştirmeyi içerir. 6284 sayılı kanun temelini İstanbul Sözleşmesi’nden alır ve gerekçesinde İstanbul Sözleşmesi’ne atıf içerir.”


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*