Avrupa borsaları düşüşle açıldı

İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,87 düşüşle 7.448 puanda, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,18 azalışla 6.283 puanda ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,88 bedel kaybıyla 23,924 puanda ve İspanya’da IBEX 35 endeksi yüzde 0,77 gerileyerek 8.560 puanda bulunuyor.

Euro/dolar paritesi, şu dakikalarda yüzde 0,3 yükselişle 1,0724 düzeyinden süreç görüyor.

Analistler, enflasyon, büyüme ve daha fazla sıkılaşma odaklı telaşların yatırımcıları temkinli olmaya ittiğini belirterek, global piyasalarda karışık bir seyir izlendiğini bildirdi.

Dün Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde, tahvil alım programı kapsamındaki net alımların üçüncü çeyreğin başında bitmesini beklediğini belirterek, “Bu, ileriye dönük rehberliğe uygun olarak temmuzda yapacağımız toplantıda bir faiz artışına müsaade verecek.” tabirini kullandı. Lagarde bugün, faizlerin 3’üncü çeyrek sonunda müspet olabileceğini söyledi.

Bugün, devam eden Davos Tepesi’nden gelecek haber akışının yanı sıra ABD Merkez Bankası Lideri (Fed) Jerome Powell ve ECB Lideri Christine Lagarde’ın açıklamalarının piyasaların odağında olacağını aktaran analistler, data gündeminde ise dünya genelinde açıklanacak Satınalma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI) öne çıktığını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.