Bakan açıkladı: Emekli ikramiyesi ve asgari ücrete zam yok, EYT gündemde değil

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yaklaşık 14 milyon emekli ve hak sahibini ilgilendiren bayram ikramiyesi ile asgari ücrete ara zammı tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bilgin, bayram ikramiyesinde herhangi bir artış yapılmayacağını belirterek, geçen yıl olduğu gibi bin 100 lira olarak ödeneceğini duyurdu. Bilgin, asgari ücrete temmuz zammı gibi bir konunun da gündemlerinde olmadığını söyledi.

NTV canlı yayınında soruları yanıtlayan Bilgin’in açıklamasından satırbaşları şöyle:

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI: Geçtiğimiz hafta lansmanını yaptığımız üretim sürecine katılım programımızın adını istihdama verdiğimiz önemden yola çıkarak o şekilde belirledik. Ekonomide dalgalanma var ama yolumuza devam ediyoruz. Bu bir kurs, eğitim v.s. değil, doğrudan istihdam yaratan bir proje. Burada bazı şartlar var merak edenler İŞKUR’un sitesinden takip edebilir. Bu proje bir yıl istihdam garantisini kapsayan bir proje. İşveren elemanını kendi yetiştirecek, biz destekleyeceğiz. İşbaşı eğitim programında istihdam garantisi şart olacak. Burada bir kaynak sorunu yok. Önemli olan sanayinin talep ettiği istihdamı yaratmak.

BAYRAM İKRAMİYESİ 1100 LİRA: Emekliye bayram ikramiyesi bin 100 lira olarak 28 veya 29 Nisan’da ödenecek. İki bayramda bunun maliyeti 25 milyar lira. Bu konu her zaman değerlendirilebilir ama ben şu an mevcut durumu söylüyorum.

ASGARİ ÜCRETTE ENFLASYON ARTIŞI YOK: Asgari ücrette enflasyona uygun güncelleme gündemde yok. Popülist taleplere kaymamamız lazım, biz gerçekçiyiz.

3600 EK GÖSTERGE YIL SONUNU BULUR: 3600 ek göstergede yasal düzenleme bu yıl Meclis’e gelir. Bu yılın sonunda Meclis’ten çıkar diye düşünüyorum. 3600 ek gösterge mevcut maaşa çok yansımıyor ama emeklilikte çok yararlı.

EYT GÜNDEMDE YOK: Şu anda bizim gündemimizde bu yok.

GEÇİCİ SÖZLEŞMELİLER: 3600 ek göstergeden sonra ilk gündemimiz o olacak. Geçici işçilerle ilgili sorunları bu sene içinde çözeriz.

1 MAYIS AÇIKLAMASI: 1 Mayıs demokrasinin olduğu yerde bayramdır. Bazı gruplar kendi politik amaçları için kullanıyorlar. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.