Bilim dünyasını yasa boğan mevt: Nükleer fizikçi Bernard Bigot hayatını kaybetti

KARAR HABER MERKEZİ

Milletlerarası Termonükleer Deneysel Reaktör’ün (ITER) bağlı olduğu tertip, Bigot’un Cumartesi günü tanımlanamayan bir hastalıktan öldüğünü söyledi. Mart 2015’ten bu yana örgütün genel müdürü olan Bigot, 2025’te sona erecek olan ikinci devrinin ortasına yaklaşıyordu.

ITER’den yapılan bir açıklamada Bigot’un vefatı “küresel füzyon topluluğuna trajik bir darbe” olarak nitelendirdi. Yardımcısı Eisuke Tada, Bigot’un halefi aranırken ITER projesinin liderliğini devralacak.

Şayet füzyon, radyoaktif atık ve bazen yıkıcı erimelere neden olan mevcut fisyon reaktörlerinden farklı olarak, bilim insanları ve mühendisler tarafından uzun mühlet denetim etmenin bir yolu bulunabilirse, pak ve neredeyse sınırsız bir güç kaynağı sunacağı düşünülüyor.

ITER proje üyeleri (Çin, Avrupa Birliği, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri) güney Fransa’daki Saint-Paul-les-Durance’da tokamak ismi verilen çörek formunda bir aygıt inşa ediyor. Dünyanın en büyük bilim projesi olarak tanıtılıyor. Maksat, atomların birbirine kaynaşmasına müsaade verecek kadar uzun müddet 150 milyon santigrat dereceye ısıtılmış hidrojeni hapsetmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.