Bursa’da Suriyeli Muhammet’i öldüren üvey anne, 375 gündür aranıyor

Bursa’nın Gemlik ilçesine bağlı Eşref Dinçer Mahallesi’nde, 11 Şubat 2020’de gerçekleşen olayda konuttan gelen bağırma sesleri üzerine polis gruplarına haber verildi.

İhbar üzerine bölgeye gelen gruplar, ailesiyle yaşayan 9 yaşındaki Suriyeli Muhammet Hüseyin’i meyyit buldu. Çocuğun bedeninde kesik, darp ve yanık izlerine rastlandı.

Babası, üvey annesi ve 3 kardeşiyle birlikte oturan Hüseyin’in, azap yapılarak öldürüldüğü değerlendirildi. Muhammet Hüseyin’in cansız vücudu, kesin vefat nedeninin belirlenmesi için Bursa İsimli Tıp Morgu’na kaldırıldı.

Cansız vücudundan kesimler alındı

Gemlik Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturmada küçük çocuğun cansız vücudundan alınan kesimler, İstanbul İsimli Tıp İhtisas Dairesi’ne gönderildi. Ablasının sırtından yanıklar çıktı Muhammet’in ablası H.H.’nin de sırtında yanık olduğu tespit edildi.

H.H. de Bursa Kent Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Ölümü 1 gün sakladılar

DHA’nın haberine nazaran; baba Yahya Hüseyin (40) ile üvey anne Emine Hayyum gözaltına alındı. İkilinin tabirleri ise Muhammet’in vefatının bir gün boyunca saklandığını ortaya çıkardı.

“Korkudan cenazenin yanına gidemedim”

Baba Yahya Hüseyin, sözünde Muhammet ile ablası H.H.’nin birinci evliliğinden olduğunu, ikinci eşi Emine Hayyum’dan da 2 çocuğu bulunduğunu söyledi. Polise, oğlunu 14 yaşındaki kızı H.H.’nin öldürdüğünü belirten Yahya Hüseyin, şunları anlattı:

“5 yıl evvel ülkemdeki iç savaştan kaçarak, Bursa’ya geldim ve otogarda rehber olarak çalıştım. Olay günü akşamı işten geldim. Eşim, ‘Muhammet öldü’ dedi. Kaygıdan cenazenin yanına gidemedim.


“Polisi ararsan, kendimi keserim dedi”

Polisi neden aramadığını sorduğumda, ‘Polisi aramayalım, bizi içeri atarlar’ dedi. Polisi aramak istediğimde ise boğazına bıçak dayayarak polisi ararsan, kendimi keserim dedi. Bunun üzerine polisi arayamadım. Ne olduğunu sorduğumdaysa Muhammet’in ablasının paklık sonrası unuttuğu kimyasal maddeyi içtiğini söyledi. Sonraki sabah ise ablasının kardeşini, ağzını elleriyle kapatarak boğduğunu söyledi.”


“Oğlumun cesedini gömmeyi planladı”

Oğlunun bulunduğu odaya girmediğini, kızına da dehşetten titrediği için olayı soramadığını sav eden baba Hüseyin, “Sabah işe gittim. Akşam konuta geldiğimde eşime polise haber vermemiz gerektiğini söyledim. Lakin polis bizi mahveder, içeri atar, çocuklar rezil olur diyerek karşı çıktı. Oğlumun cesedini gömmeyi planladı. Ben de tamam diyerek onu oyaladım, meskenden çıkıp polise geldim. Oğlumun mevtinde eşimden şüpheleniyorum.” diye konuştu.

“Çocukları nedeniyle eşim ile ortamızda problemler vardı”

Üvey anne Emine Hayyum ise Muhammet ile ablası H.H.’nin ilgilendiğini, bu nedenle bedenindeki yanıkları görmediğini belirterek, şunları anlattı:

“10-15 gün evvel Muhammet, dolabın üzerinden düştü. Daha sonra ayağı ağrıdığı için tuvalete gidememiş, altına yapmış. Ablasına konutta bulunan paklık materyalleri ile şampuanı vererek, kardeşini temizlemesini söyledim. Birkaç gün sonra ablası, kardeşinin altını çamaşır suyu ile temizlediğini söyledi. 9-10 gün evvel ise ablası, kahvaltı sırasında üzerine sıcak çay döktü. Olay günü, ablası yanıma geldi. Ne olduğunu sorduğumda, ‘Muhammet duvara vuruyordu, saçlarını çekiyordu, Sus yat diyerek, ağzını kapattım’ dedi. Durumu anladığımda eşimi aradım lakin söyleyemedim. Zira çocukları nedeniyle eşim ile ortamızda problemler vardı.”


‘Hüseyin’in yakılarak ve azap yapılarak, öldürüldüğü anlaşılmıştır’

İşkence gördüğü belirlenen H.H.’nin polise verdiği sözünde, 9 yaşındaki kardeşinin vefatına üvey anne Emine Hayyum’un neden olduğunu söyledi.

İfadeler sonrası adliyeye sevk edilen Hayyum, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Daha sonra Gemlik Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Yenişehir Bayan Cezaevi’nde tutuklu bulunan Emine Hayyum, uzun tutukluluk müddeti ve isimli tıp kurumundan istenen belgenin gelmemesi münasebet gösterilerek, 13 Ocak 2021’de tahliye edildi.

Emine Hayyum hakkında ‘canavarca hisle ve azap yaparak öldürme’ cürmünden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası istemi ile oluşturulan belge ise Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

Bursa 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılama sırasında İstanbul İsimli Tıp İhtisas Dairesi’nden beklenen rapor geldi.

Raporda, Muhammet Hüseyin’in yakılarak ve azap yapılarak, öldürüldüğü anlaşılmıştır denildi. Rapor sonrası mahkeme, 2 Eylül 2021’de Emine Hayyum hakkında tutuklama kararı çıkardı.

Emine Hayyum’un Türkiye’de olduğu ve 375 gündür polis takımlarınca arandığı öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.