Çin’in konut piyasasında fiyatlar sabit kalmaya devam ediyor

Çin’in konut piyasasında fiyatlar sabit kalmaya devam ediyor

Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) verilerine göre, ocak ayında Çin’in birinci kademe dört şehri olan Beijing, Shanghai, Shenzhen ve Guangzhou’da yeni ev fiyatları aylık yüzde 0,6 arttı. Beijing ve Shanghai’de yeni ev fiyatları aylık bazda sırasıyla yüzde 1 ve yüzde 0,6 artarken, Guangzhou ve Shenzhen’deki artışlar ise yüzde 0,5 düzeyinde oldu.

Toplam 31 ikinci kademe şehir, yeni ev fiyatlarında bir önceki aya göre yüzde 0,1 artış yaşarken, üçüncü kademe 35 şehir, geçen ay yeni ev fiyatlarında bir önceki aya göre yüzde 0,2 düşüş yaşadı. Yeni ev fiyatları gibi, ikinci el ev piyasasındaki fiyat hareketleri de farklılaştı, birinci kademe şehirler hafif fiyat artışları bildirirken ikinci ve üçüncü kademe şehirlerde fiyatlarda düşüşler görüldü.

Dört birinci kademe şehirde ikinci el ev fiyatları, geçen yıl aralık ayında kaydedilen büyüme oranından farklı olarak, aylık yüzde 0.1 arttı. NBS verileri ayrıca ocak ayında ikinci kademe şehirlerde ikinci el ev fiyatlarının aylık yüzde 0,2 düştüğünü, üçüncü kademe şehirlerdeki fiyatların ise aylık yüzde 0,4 düştüğünü gösteriyor.

İngiltere konut fiyatlarında rekor artış

 

Kadınlara konut satışında şampiyon hangi il oldu?

 

Dikkat! Değerli konut vergisinde son günler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.