Çorum Belediyesi’nin 15 Temmuz aktifliği işini AKP’li Ali Bilir aldı

AKP’li belediyelerden 100’e yakın ihale alan İstanbul merkezli şirket artık de Çorum Belediyesi’nin 15 Temmuz aktifliğinin işini aldı.

AKP’li Tuzla Belediyesi’nin akabinde bu sefer de eski AKP Beykoz İlçe Lider Yardımcısı, Ali Bilir, Çorum Belediyesi’nin 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü Anma Aktiflikleri ihalesini kazandı. Çorum Belediyesi aktiflik için Ali Bilir’in şirketine 1 milyon 649 bin 500 TL ödeme yapacak. Bilir, bugüne kadar çeşitli kademelerinde misyon yaptığı AKP’den, İstanbul 1.Bölge Milletvekili Genel Seçimleri için aday adaylığını açıklamıştı. İhaleye Ali Bilir’in Bilir Turizm ve Danışmanlık Şirketi dışında Exen Tertip şirketi de 1 milyon 590 bin TL teklif verdi. İhale 15 Haziran’da Belediye Takviye Hizmetleri Müdürü Leyla Sayın’ın odasında yapıldı.

AKP’li Ali Bilir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte

2 GECE HAVAİ FİŞEK ATILACAK

İhale şartnamesinde dikkat çeken ayrıntılardan biri ise farklı günlerde yapılacak havai fişek gösterisi oldu. Şenlik aktiflikleri kapsamında 2 adet havai fişek gösterisi yüklenici tarafından yapılacak. 20 Temmuz’da Çorum Müzesi’nde, 23 Temmuz’da ise Çorum Fuar Alanı’nda 500’e yakın havai fişek kullanılacak. Eserlerin en ucuzu 21 bin TL’ye mal olacak. Toplamda ise havai fişek gösterisinin maliyeti 250 bin TL’yi bulacak. Şartnamede atılacak olan fişeklerin ayrıntılar ise en ince detayına kadar verildi:

“Her bir havai fişek gösterisinde 1 adet 100 atımlık Özel Dualway Batarya, 1 adet 180 atımlık Özel Final Batarya, 4 adet 49 atım orta batarya, 4 adet 36 atımlık orta batarya, 8 adet 5″ gök bombası, 32 adet 4″ gök bombası ve 72 adet 3″ gök bombası atımı gerçekleştirilecek olup, havai fişekler yüklenici tarafından temin edilecektir.”

YÜKSEK TEKLİFE KARŞIN İHALE KAZANIYOR

Bilir’in 2019 yılında AKP’li Başakşehir Belediyesi’nden aldığı ihale, CHP’li meclis üyelerince hazırlanan rapora yansımıştı. Belediyenin kültür ve toplumsal işler müdürlüğünün toplumsal ve kültürel etkinlikler için açtığı ihaleye dört firma katılmış ve düşük teklif veren şirketler elenmişti. Raporda, başka firmalarla ortasında 2 milyon TL’nin üzerinde bir fiyat farkı olmasına karşın ihalenin Bilir Turizm Şirketi’ne verildiği anlatılmıştı.

8 YILDA 100’E YAKIN İHALE ALDI

AKP’li Ali Bilir’in sahibi olduğu Bilir Turizm ve Danışmanlık Şirketi, kamu kurumları ile AKP’li belediyelerden 2015 ile 2022 yıllarını kapsayan 8 yıllık periyotta 100’e yakın ihale aldı. Şirket, belediyeler dışında; valilikler, emniyet müdürlükleri, üniversiteler, belediye şirketleri, hastaneler ile vilayet sıhhat müdürlükleri üzere çok sayıda kamu kurumunda 150 milyon liraya yakın ihale kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.