Dakika dakika idam: Son kelamları kan dondurdu

Bowdoin ailesinin en küçük çocuğuydu. Arizona Eyalet Üniversitesi’nde öğrenciydi. Üniversiteyi bitirmesine yalnızca yarım devir kalmıştı. Farklı lisanları ve kültürleri öğrenme hevesi onda büyük bir seyahat tutkusuna dönüşmüştü. Kararlıydı. Okulunu bitirir bitirmez kendini yollara vuracaktı. Hiç bilmediği kentleri ve ülkeleri gezecek, biriktirdiği anıları ve çektiği fotoğrafları bir kitap haline getirecekti. Üstelik bu kitabında gittiği yerlerde yazacağı şiirler de olacaktı. İsmi Deana Lynne Bowdoin’dı. Hayatının baharındaydı. Hayallerinin hiçbirini gerçekleştiremeden şimdi 21 yaşında hayatına bir cani tarafından son verildi, hayalleri yarım kaldı.

YAKALANMAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORDU

1978 yılında şimdi 21 yaşında olan Deana Lynne Bowdoin, Arizona eyaletine bağlı Tempe’deki meskeninde cumayı cumartesiye bağlayan gece tek başınaydı. Akşam ailesiyle birlikte yemek yemiş, daha sonra bir arkadaşıyla bara gitmişti. Meskene yalnız gelen genç bayan başına geleceklerden habersizdi. Bir müddet gizlice daireyi gözetleyen Clarence Dixon, genç bayanın tek başına olduğunu fark etti ve meskenin zilini çaldı.

Erkek arkadaşının meskene geldiğini zanneden Deana Bowdoin kapıyı açtı. Karşısındaki adam ondan yalnızca bir yaş büyüktü. Deana Lynne Bowdoin, karşısındaki caninin niyetini anlamıştı ancak her şey için çok geçti. Dixon evvel Bowdoin’i yatak odasına götürdü ve tecavüze kalkıştı. Akabinde onu boğmak istedi. Ve en sonunda da mutfaktan kaptığı bıçakla genç bayanı vahşice öldürdü. İşlediği cinayetten sonra endişeye kapılan cani Dixon konuttan koşar adımlarla uzaklaştı. Yakalanmayacağını düşünüyordu lakin yanıldı.

VEFAT HÜCRESİNE ALINDI

Deana Lynne Bowdoin’ın cansız vücudunu genç bayanın erkek arkadaşı Mike Banes buldu. Sevgilisini yatak odasında kanlar içinde bulan Banes şoka girdi. Polise durumu bildirdiğinde gece ikiydi. Olay yerine gelen polis grupları birinci başta cinayete dair bir ipucu yakalayamadı. Yetkililer Bowdoin’ın tecavüze uğradığını, bıçaklandığını ve bir kemerle boğulduğunu tespit etti.

Araştırmalarını sürdüren takımlar olayla ilgili Clarence Dixon’dan şüphelenmeye başladı. Genç bayanın yaşadığı apartman dairesinin karşı caddesinde yaşayan Dixon, evvel Bowdoin’a tecavüz etmekle suçlandı. Lakin tecavüz suçlaması vakit aşımı gerekçesiyle düştü. Daha sonra Dixon bu defa cinayetten hatalı bulundu ve 1986 yılında ömür uzunluğu mahpus cezasına çarptırıldı. Lakin 2001 yılına geldiğinde işin rengi değişti. Zira polis, Dixon’ı Bowdoin davasına bağlayan yeni bir DNA ispatı buldu. Böylece 2008 yılında Dixon bu defa vefata mahkum edildi. Dixon 2008 yılından itibaren mevt hücresinde tutulmaya başlandı.

İŞTE SON KELAMLARI…

Mevte mahkum edilen Dixon’ı kurtarmak isteyen avukatları onun akli istikrarının yerinde olmadığını sav etti. Savunma avukatları Dixon’a tekraren paranoyak şizofreni teşhisi konduğunu, yıllardır sistemli olarak halüsinasyonlar gördüğünü tez etti. Fakat karar değişmedi. 14 yıldır mevt hücresinde tutulan Dixon geçtiğimiz günlerde bu yıl ABD’de idam edilen altıncı kişi oldu. Eyalet hapishanesinde ölümcül iğneyle idam edilen Dixon için evvel uygun damar arandı. Dixon’ın kollarını deneyen sıhhat grupları daha sonra kasık bölgesinin uygun olduğunu tespit etti. 25 dakika süren tespit sonrasında ilaçlar Dixon’a enjekte edildi. İlaçlar bedenine hamle ettiğinde Dixon’ın ağzı açık kaldı, bedeni hareket etmeyi bıraktı. Dixon, enjeksiyondan yaklaşık 10 dakika sonra son nefesini verdi. Dixon’ın son kelamları, “Her vakit temizdim ve tekrar söylüyorum, yeniden günahsızım” oldu.

Kız kardeşinin katilinin yıllar sonra idam edildiğini öğrenen Bowdoin’ın ablası Leslie James, idamdan sonra gazetecilere şunları söyledi: “Bu süreç nitekim çok ancak çok uzundu“.

James, kendisine ağır ilgi gösteren basın mensuplarına kız kardeşinin seyahat etmeyi sevdiğini, birden fazla lisan konuşabildiğini, derslerinde çok başarılı ve çalışkan bir öğrenci olduğunu, kardeşinin şiire özel bir yeteneği olduğunu söyledi.

James, “Kardeşimin evlenmesi, torun sahibi olması, harika bir meslek yapması gerekiyordu. Onunla birlikte yaşlanmalıydık. Sizlerden tek bir isteğim var. Lütfen kardeşimi unutmayın, onu daima hatırlayın” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.