Danışmanlık Devi 5 Neden Verdi: SHIB’ten Uzak Durun!

Shiba Inu (SHIB) geçen yıl finans tarihindeki en büyük getirilerden birini elde etti. Ancak bu durum, 2022’de tersine döndü. Danışmanlık devi The Motley Fool analisti Anthony Di Pizio’ya göre token, daha fazla fiyat artışına yol açabilecek uzun bir engeller listesiyle karşı karşıya. Hepsinin üstesinden gelmesi pek mümkün değil. İşte detaylar…

Shiba Inu’da (SHIB) düzenleyici engeli var

SHIB, 2021 yılında yüzde 40.000’in üzerinde getiri sağladığı için hemen hemen her yatırımcının radarına girdi. Finans tarihinin en büyük getirilerinden birini sağladı. Ancak o zamandan beri gelgit azaldı. Danışmanlık devi The Motley Fool’un analistine göre Shiba Inu herhangi bir gerçek kullanım durumu sunacak şekilde gelişmedi. Sonuç olarak, 2022’de bugüne kadar yüzde 64 oranında değer kaybetti. Dik düşüşe rağmen analist, yine de alıcı olmadığını beş sebepte açıklıyor. Bunların ilki, SHIB’in düzenlenmiş olmaması.

Analistin SHIB’den uzak durmasının ilk nedeni, tamamen düzensiz olması. İronik olarak, bazı yatırımcıların ona sahip olmayı seçmelerinin bir nedeni de bu. Çünkü bunun onları geleneksel para sisteminin dışında tuttuğunu düşünüyorlar. Ancak analiste göre bu yaklaşımın önemli sonuçları olabilir. Örneğin, Shiba Inu tokenları kaybolur veya çalınırsa, sahibi için neredeyse hiçbir rücu yoktur.

Düzenlemeler geliyor

Bu ikinci madde ilkiyle çelişkili olabilir, ancak analistin SHIB’den kaçınmasının ikinci nedeni, düzenlemenin kaçınılmaz olması. Kripto para piyasalarındaki çöküşlerin ardıdan ABD hükümeti yatırımcıları korumak için daha agresif bir şekilde yeni yasalar peşinde koşuyor. Analiste göre Shiba Inu sahipleri (ve genel olarak kripto sahipleri) yakında anonim kalma yeteneklerini kaybedecekler.

Çünkü brokerlerinin ve borsalarının tüm müşteri alım satım faaliyetlerini 2023’ten itibaren vergi amaçlı olarak İç Gelir Servisi’ne bildirmeleri gerekecek. Kripto para birimleri, yakında aracı kurumlara ve borsalara ağır bir uyum yükü getirebilecek ve müşteriler için ticaret maliyetlerini artıracak olan bir finansal güvenliğin yasal tanımına uyuyor. Di Pizio, aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Basitçe söylemek gerekirse, daha fazla düzenleme tüketiciler için net bir pozitiftir. Ancak aynı zamanda insanların Shiba Inu gibi tokenlara sahip olmak isteme nedenlerinin çoğunu ortadan kaldıracaktır.

Tüketiciler, işletmeciler SHIB kullanmak istemiyor

Çoğu kripto para biriminin nihai hedefi, geleneksel paradan daha iyi performans gösteren bir ödeme aracı olmaktır. Teorik olarak bu, sürekli fiyat kazanımları sağlayacaktır, çünkü insanlar sürekli olarak tokenlerde işlem yapacak ve teşviki verecektir. Ancak şimdiye kadar, kripto pazarı lideri Bitcoin bile kitlesel kabul görmedi. Di Pizio’ya göre Shiba Inu ışık yılı geride kaldı. Dünya çapında yaklaşık 7.879 işletme Bitcoin’i ödeme olarak kabul ediyor. Ancak yalnızca 659’u Shiba Inu’yu kabul ediyor. Analiste göre kabul edenler, çoğunlukla küçük, belirsiz satıcılar.  Analist, aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Shiba Inu’nun 2021’de sağladığı önemli getiri ve ardından 2022’deki çöküşü göz önüne alındığında, böylesine değişken bir para biriminde işlem yapan kaç işletme nakit akışını yönetebilir? Muhtemelen hiçbiri. Sonuç olarak, Shiba Inu’nun satıcı tabanının yakın zamanda önemli ölçüde büyümesi olası değildir.

Analist, Shiba Inu’nun tedarik sorununa dikkat çekti

Şu anda dolaşımda 589 trilyon Shiba Inu tokenı var. Bu yüzden 1 dolar gibi daha tipik bir seviye yerine 0.000012 dolarlık fiyatla işlem görüyorlar. Shiba Inu, token başına 1 dolardan işlem yapsaydı, 589 trilyon dolar değerinde olacaktı. Bu da onu dünyadaki en değerli varlık haline getirecekti. Şu anda 2,5 trilyon dolarlık değeri ile Apple’dan 235 kat daha değerli olacak.

Analiste göre Shiba Inu’nun muazzam arzı, bu nedenle, token başına önemli ölçüde daha yüksek bir fiyata ulaşmasının önünde bir engeldir. Spekülatörler, tokenin muhtemelen matematiksel olarak fiyatının önünde beş sıfır olan bir hayata sürgün edildiğini yavaş yavaş fark ediyor. Bu nedenle analiste göre, yavaş yavaş 1 dolar ve ötesine meteorik fiyat artışları için çağrıda bulunmayı bıraktılar.

Yakım problemi

Yukarıdaki tedarik sorununu çözmek için, Shiba Inu topluluğu, tokenları “yakarak” dolaşımdan çıkarmak için birlikte çalışıyor. Bu da token başına fiyatı organik olarak artırıyor.  Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Shiba Inu sahipleri, belirli bir müzik çalma listesini de dinleyerek yakıma katkı sağlayabilir. Ayrıca gelirin bir kısmını yakan Shiba Coffee Company’den kahve satın alabilirler. Ancak analiste göre yakım hızı şu ana kadar inanılmaz derecede yavaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.