Datça’da yurttaşlardan ‘Sahiller halkındır, halkın kalacak’ hareketi

Muğla Etraf Platformu (MUÇEP) Datça Meclis’i tarafından Taşlık Plajı’nda, kıyıların işgal edilmesi protesto edildi. Taşlık Plajı’nda buluşan ve ellerinde, “Sahiller hepimizin”, “Sahillerimize sahip çıkıyoruz” yazılı dövizler taşıyan çevreciler, “Datça ahenge, kıyısına sahip çık”, “Sahiller halkındır halkın kalacak”, “MUÇEV kıyısından sloganları attı.

MUÇEP Datça Meclis’i ismine basın açıklamasını okuyan Renate Ömeroğulları, şunları söyledi:

“Kıyılar bir avuç insanın değil, genci yaşlısı, bayanı erkeği ancak illa da üstünde yaşayan hayvanı, bitkisi, kumu çakılı ile hepimizindir. Vakıf görünümlü Muçev Ltd. Şti. hepimize ilişkin kıyılarımızın paralı hale gelmesi için merkezi hükümetin uğraşlarıyla kurulmuş bir şirket ve tüm Türkiye’de, kıyılarda lokal idarelerin tesirini yok etmek ve ticaret konusu olması için gayret harcıyor. Bunun örneklerinden biri de Kurubük ihalesiydi. Datçalılar daima birlikte 2018 Ocak ayında, Kurubük’ün kamuya kapatılmasına karşı koydu; karşı koyuşun ortaya konulduğu gün ihalenin iptal edildiği duyuruldu.

“BAKANLIK YALNIZCA MUÇEV’İN DAVET EDİLDİĞİ İHALE YAPTI”

Datça’da Muçev Ltd Şti. eliyle hukuka alışılmamış olarak kiralanan kıyı alanlarının kira kontratlarının iptal edilmesi için 2018 Nisan’ında Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’na Muğla ölçeğinde iştirakle müracaat yapıldı, dilekçelerin birden fazla Datçalılar tarafından imzalandı. Dilekçelere karşılık verilmemesi üzerine sayıca en çok Datçalının davacı olmasıyla açılan dava, ortadan 4 yılı aşkın vakit geçmesine karşın sonuçlanmadı. Bu ortada, dava konusu kira kontratlarının müddeti sona erdi. Bilgi isteğine ve Datça Belediyesi’nin kıyıların Belediye’ye tahsisi, olmazsa ihaleye çağrılma isteğini bildirmesine karşın bu isteklere açık bir yanıt vermeyen Bakanlık, yeni kontratların imzalanması için yalnızca Muçev Ltd. Şti.’nin davet edildiği ihale yaptı. Bu ihalenin ve destek yönetmeliğin iptalini talep eden dava sürüyor. Hukuka uygun olarak verilen ve uygulanmayan yönetmeliğin Muçev’e ihale edilmesini imkansız kılan yürütmenin durdurulması kararının uygulanması hem Belediye, hem Datçalılar tarafından talep edildi.

“KIYILAR HEPİMİZE AİTTİR”

Anayasa ve Kıyı Kanunu’na nazaran, kıyılar canlı cansız varlıkların, hepimizin. Datçalılar tarafından, kıyıların ticaret konusu mal üzere görülmesi hiçbir vakit kabul edilmedi, edilmeyecek. Bunu lisana getirmek için toplandık; hepimiz kıyılardan yalnızca parası olanların değil, herkesin yararlanmasını istiyoruz. İsteğimiz anayasal temel haklarımızdan biri. Hakkımız olanı istiyoruz. Bir defa daha tekrarlıyoruz: Kıyılar yurttaş olan-olmayan, insan olan-olmayan tüm varlıklara, hepimize aittir; devlet organlarının anayasaya uygun davranmasını istiyoruz. Bu isteğimiz Datçalıların ortak isteğidir, bilakis davranılmasını kabul etmedik, etmeyeceğiz.”

Çevreciler daha sonra insan zinciri oluşturarak, ilçe merkezindeki Taşlık, Kumluk ve Hastanealtı plajlarında yürüyüş yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.