Düğün yapacak çiftlerin altın tercihi değişti

Düğün hazırlığında olan çiftlerin alışveriş tercihlerinde birinci sırada yer alan kuyumcularda yazın gelmesiyle birlikte hareketlilik başladı. Altın fiyatlarındaki artış nedeniyle bilhassa evlilik planı yapan çiftler, yatırım olarak daha bedelli olan çeyrek, tam, cet altını üzere altınlara yöneliyor. Dünyaevine girmeye hazırlanan çiftlerin ‘set’ almak yerine yalnızca sette yer alan kolyeyi alabildiğini belirten kuyumcu Emre Öztürk, satın alınan eserlerin adetlerinde değil gramajlarında azalma olduğunu belirtti.

“TERCİHLER ŞU ANDA ÇİFTLERİN ZİYAN ETMEMESİ YÖNÜNDE”

Eskişehir’de 15 yıldır kuyumculuk yapan Emre Öztürk, altın fiyatlarının artmasından ötürü düğün yapacak çiftlerin kararsız kaldığını lisana getirdi.

İşçilik maliyetlerinde de artış olduğunu vurgulayan Öztürk, “Altın fiyatlarının artması doğal ki piyasayı çok süratli biçimde etkiledi. Bilhassa düğün yapacak çiftlerin de bu hususta kararsız kaldığı aşikar. Zira fiyatların yükselmesi bilhassa personellik fiyatlarıyla bir arada altının çok yüksek fiyatlara satılması demek. Bilezikler yatırım gayeli olsa da onun haricindeki takılar, birazcık daha art planda kalmaya başladı. Tercihler şu anda çiftlerin ziyan etmemesi istikametinde. Çiftler daha çok çeyrek, tam ve cet altını üzere altınları tercih ediyorlar. Zira geri dönüşümde birazcık daha kendilerine kar sağlamak istiyorlar. Küçük eserler alıp ileride bozdurdukları için bu formda düğünlerini geçirmeyi istiyorlar. Set almak yerine setin artık yalnızca kolyesini alabiliyorlar yahut bilezik 5 tane alacağı yerde şu anda 3 adede düşürebiliyorlar. Fiyatlarının artması yalnızca eserlerin adetlerinde değil gramajlarında azalma gösteriyor” dedi.

“ALTIN FİYATLARININ ARTABİLECEĞİNİ ÖNGÖRÜYORUZ”

Yurt dışındaki hareketlikten ötürü altın fiyatlarının daha da artacağını öngördüğünü belirten Öztürk, “Piyasayı yurt dışındaki haraketlilikler çok süratli bir halde etkilemekte. O yüzden altın fiyatları birazcık daha artabileceğini öngörüyoruz. Yatırım yapacaklarsa ziynet altınları, cet altınları üzere altınlar tercih edilebilir” diye konuştu.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.