Elazığ’da Çocuk ve Gençlik Merkezi’nde dehşet dolu anlar: Pompalı tüfekle içeri girip dehşet saçtı

Elazığ’da İpek Yolu Milletlerarası Çocuk ve Gençlik Merkezi’nde bulunan Çocuk Teslim ofisinde boşanmış iki aile ortasında çıkan tartışmada, Ahmet D., eşinden ayrılan Hatice D.’nin eski kayınpederi Fikret B. tarafından pompalı tüfekle vurularak öldürüldü. Kardeşi öldürülen Hatice D., “Eğer orada bir güvenlik vazifelisi ya da polis olsaydı tahminen de bu olay yaşanmazdı” dedi.

Olay, geçtiğimiz hafta Pazar günü İpek Yolu Memleketler arası Çocuk ve Gençlik Merkezi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye nazaran, boşanmış yahut boşanma kademesindeki ailelerin ‘çocuk teslimi ve çocukla şahsî münasebet kurulması’ süreçlerinin, Adalet Bakanlığı tarafından kurulan İsimli Dayanak ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüklerinde yerine getirilmesine yönelik uygulamada pilot vilayetler ortasında olan Elazığ’da çocuk tesliminin yapıldığı anda Hatice D.’nin kardeşi Ahmet D., Hatice  D.’nin eski kayınpederi Fikret B. ile tartışmaya başladı.

Tartışmanın büyümesiyle, kayınpeder Fikret B. araçtan aldığı pompalı tüfekle Hatice D.’nin kardeşi Ahmet D.’yi’ vurdu. Etraftaki vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine sıhhat ve polis takımları sevk edildi. Yaralı Ahmet D. olay yerinde yapılan birinci müdahalenin akabinde ambulansla Fırat Üniversitesi Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Yaralı Ahmet D. hastanede yapılan tüm müdahalelere karşın kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

VALİLİK VE BASIN OLAY YERİNİ AÇIKLAMADI

Yaşanan olay sonrasında olayın geçtiği yer açıklanmazken mahallî basın olayı ‘husumetli aileler ortasında kavga’ diye servis etti. Elazığ Valiliği ise “İpekyolu Memleketler arası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezinin idaresi (Temizlik, Güvenlik, Bakım Tamirat Hizmetleri vs.) Vilayet Özel Yönetimince yürütülmektedir. Merkezde, yürütülen faaliyetlerle orantılı olarak, 4 adet özel güvenlik görevlisiyle güvenlik hizmetleri sağlanmaktadır. Adalet Bakanlığına bağlı Çocuk Görüşme Merkezi ise durumun aciliyetine binaen süreksiz olarak İpekyolu Memleketler arası Çocuk ve Gençlik Merkezi bünyesinde açılmıştır. Merkez, hizmetin niteliğine uygun olarak faaliyette bulunmaktadır. Merkez, temel hizmet binası tamamlandığında, faaliyetlerini yeni binasında yürütecektir” açıklamasında bulundu.

“MADEM ELAZIĞ’I PİLOT VİLAYET SEÇTİNİZ KEŞKE TEDBİRDE ALSAYDINIZ”

Yaşanan olayı anlatan Hatice D. şu tabirleri kullandı;

* “Çocuğumu eski eşimle görüştürmek için sabah abim Ahmet D. ile sabah İpekyolu Gençlik Merkezi’ne iki otomobille gittik. Abim eski kayınpederimin arabasının  önünden geçerken, eski kayınpederim Fikret B.’nin kelamlı taciz ve silah göstermesi üzerine ortalarında kısa müddetli kelamlı atışma yaşandı.

* Akşam saatlerinde çocuğumu almaya gittiğimde kardeşini ve annesinin kuzeninin İpekyolu Merkezi içerisinde olan çocuk buluşturma ünitesinin bahçesinde vurulmuş halde gördüm.

* Ben en başından beri İpekyolu Gençlik Merkezi’ne gittiğimden bu yana burada çalışan çalışanlardan şikayetçiyim. Zira o pedagoglar çocuk teslimi esnasında ‘çocuğu bırak kaç’ diyebilecek kadar deneyimsiz ve bilgisizler. Ben bırakıp kaçsam çocuğumun psikolojisi nasıl olumsuz etkilenir biliyor musun?

* İpekyolu Gençlik Merkezi’yle ilgili yanlışlıklarla ve çalışanlarla ilgili İki kere CİMER’e yazı yazdım fakat rastgele bir karşılık gelmedi. Buraya çocuk yerleştirme ünitesi kurmuşlar buraya aslında husumetli aileler gelir.

* Basında ‘güvenli olması gereken bir kurumda silahla nasıl giriliyor?’ diye sorulması gerekilirken ‘iki husumetli aile ortasında çıkan silahlı çatışma’ diye haberleri geçtiler. Alışveriş merkezlerine girerken bile arama yapılırken gençlik merkezinde pompalı tüfekle kardeşim vuruluyor.

* Şayet orada bir güvenlik vazifelisi ya da polis olsaydı tahminen de bu olay yaşanmazdı. Madem Elazığ’ı pilot vilayet seçtiniz maden bizleri kobay olarak kullanıyorsunuz keşke tedbirinizi de alsaydınız. Ben bu olayla ilgili kurum hakkında yargı yoluna gideceğim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.