Erzincan’da etraf kirliliğine neden olan altın madenine 16 milyon lira ceza

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Erzincan’ın İliç ilçesinde etraf kirliliğine neden olan ‘altın madenine’ Etraf Kanunu’na istinaden ‘en üst sınır’ olan 16 Milyon 441 bin TL idari para cezası uyguladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Erzincan İliç’in Çöpler köyünde 21 Haziran’da altın madeni işletmesinin Yığın Liç Alanı’na ilişkin boru sınırlarında yaşanan arıza sonrası meydana gelen etraf kirliliğinin akabinde Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği’ne bağlı etraf kontrol grupları, bölgeye sevk edildi.

Yapılan incelemede; boru sınırından kaynaklanan sızıntının tesis hudutlarının dışına taşarak eğimli toprakta aktığı, mevsim prestijiyle alt kotta bulunan dere yatağında rastgele bir su akışı bulunmadığı hasebiyle kuru dere yatağına ulaşan kirlilik olmadığı tespit edildi.

Ancak tespitin tahlil raporlarıyla da teyit edilebilmesi emeliyle etraf laboratuvarı tarafından gerekli tahliller yapılmak üzere numuneler alındı. Boru sınırındaki solüsyonla kirlenen alanlara gerekli kimyasallarla müdahale edilerek buradaki kontamine olmuş materyal, toprak yüzeyden sıyırılarak inançlı alana taşındı.

16,4 MİLYON LİRA CEZA VE CÜRÜM DUYURUSU

Temizleme çalışmalarının kâfi olup olmadığının tespiti için de 27 numune daha alındı. Etraf kirliliğine neden olan altın madenine en üst hudut olan 16 milyon 441 bin TL idari para cezası uygulandı.

Ayrıca olayla ilgili 5237 sayılı ‘Türk Ceza Kanunu’ kapsamında gerekli isimli soruşturmanın yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığı’na cürüm duyurusunda bulunuldu.

Bakanlık yetkilileri, bölgede çevresel izleme çalışmalarının aralıksız sürdürüleceğini, tahlil sonuçlarına nazaran ise gerek görülen alanlarda çevresel düzgünleştirme çalışmalarına devam edileceğini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.