Fransa’da vahşet! Parkta bıçakla çocuklara saldırdı

Fransa’nın İsviçre sınırına yakın kentlerinden Annecy’de kelimenin tam anlamıyla bir dram yaşandı. Suriye kökenli ve mülteci statüsüne sahip olduğu belirlenen bir kişi, sabah saatlerinde Annecy Gölü kıyısındaki parkta çocuklara saldırdı. Bıçaklı saldırıda yaşları iki ila üç civarında olan dört çocuk ve iki yetişkin yaralandı. Dört çocuk ve bir yetişkinin hayati tehlikesi olduğu belirtildi.

DOĞRUDAN ÇOCUKLARA

Fransız medyasının isminin Abdalmasih H. (32), evli ve üç yaşında bir çocuk babası olduğunu belirttiği saldırgan olaydan dört dakika sonra güvenlik birimleri tarafından yakalandı. Görgü tanıklarına göre saldırgan oyun alanında ayağa fırladı, “İsa adına” diye bağırarak doğrudan bebek arabalarına gidip, bıçağını defalarca çocuklara sapladı. Olay anını gösteren video kaydında da saldırganın soğukkanlı bir şekilde bebek yaştaki çocuklara ve yetişkinlere bıçakla saldırdığı, parkta bulunanların ise çığlık atarak kaçmaya çalıştığı görülüyor.

İSVEÇ SIĞINMA VERMİŞ

Fransız medyasına yansıyan ilk bilgiler, saldırganın Hıristiyan olduğu ve on yıldır İSVEÇ’te yaşadığı yönünde. İsveç’in, 26 Nisan’da mülteci statüsü verdiği belirtilen Suriyeli saldırgan, Fransız istihbarat birimlerinin kayıtlarında yer almıyor. Saldırganın, Kasım 2022’de Fransa’dan da mülteci statüsü talep ettiği ancak İsveç’in bu hakkı tanıması nedeniyle dosyanın kapandığı paylaşılan bilgiler arasında. Mülteci statüsüne sahip olanlar Schengen bölgesinde serbestçe seyahat edebiliyor.

MACRON: ŞOKTAYIZ

Terörle mücadele savcılığının ilk etapta devreye girmediği saldırıda küçük çocukların hedef alınması Fransa’da infial yarattı. Saldırıyı, “Tam bir namertlik” olarak niteleyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel MACRON, “Fransız milleti şok içinde” ifadesini kullandı. Başbakan Elizabeth Borne ve İçişleri Bakanı Gerald Darmanin olay üzerine Annecy’ye hareket etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir