Güneş Kremini Düzgün Kullanamayanlara Hayati Uyarı! Ölümcül Hastalığa Yakalanabilirsiniz

Cilt kanseri çok yaygın lakin önlenebilir bir kanserdir. Fakat yeni bir anket, birçok insanın kendilerini güneşten muhafaza olayını düşündükleri kadar âlâ yapmadığını ortaya koyuyor. Bronzlaşma ile ilgili yanılgılar hala epeyce yaygındır. Uzmanlar, kanseri ve erken yaşlanmayı önlemek için cildinizi müdafaanın kıymetli olduğunu söylüyor.

UV ışınları ekseriyetle güneş yanığı biçiminde cilde ziyan verebilir. Hasar vakitle biriktikçe, beşerler erken yaşlanma yaşayabilir ve hatta cilt kanseri geliştirebilir. Ayrıca görüşün bulanık ve bulanık olabileceği bir durum olan kataraktlara da yol açabilir.

İNSANLAR GÜNEŞTEN KORUNMADA DÜŞÜNDÜKLERİ KADAR DÜZGÜN DEĞİL

Araştırmacılar insanların güneşten nitekim âlâ bir halde korunup korunmadıkları ile ilgili bir anket yaptılar. Anketten çıkan değerli bir bulgu, insanların kendilerini müdafaa konusunda gerçekte olduğundan çok daha uygun bir iş çıkardıklarını düşünmeleridir. Anket iştirakçileri, güneşten korunma konusunda kendilerine yüksek puanlar verdiler ve birçok, güneşten korunmanın kendileri için beş yıl öncesine nazaran daha kıymetli olduğunu belirtti. Katılımcıların yüzde altmış ikisi, 2021’de güneşten korunma konusunda kendilerine “mükemmel” not verdi. Buna ek olarak, iştirakçilerin üçte biri, 2020’den bu yana yüzde 8’lik bir artışı temsil eden güneş yanığı aldıklarını söyledi. İnsanların yüzde kırk üçü ayrıyeten gölgenin UV ışınlarına karşı muhafaza sağlayabileceğini bilmediklerini söyledi. Ek olarak, yüzde 65’i çoklukla güneş kremini tekrar uygulamayı unuttuklarını söyledi.

Uzmanlar; “Güvenli bronzluk diye bir şey yoktur,” diye açıkladı. “Ne vakit bronzlaşsan ya da yansan, cildindeki DNA’ya da ziyan veriyorsun.” dediler.

BRONZLAŞMA EFSANELERİ ÇÜRÜTÜLDÜ

Uzman dermatologlar; Mevzu bronzlaşma olduğunda birkaç efsane olduğunu söyledi. ”Her şeyden evvel, D vitamini almak için bronzlaşmanın gerekli olduğu inancı var.” dediler. Dermatologlar, kâfi D vitamini almak için kendinizi cilt kanseri ve hızlandırılmış yaşlanma riskine sokmak için hiçbir neden olmadığını söylüyor. “Doğru D vitamini düzeyleri, cilde ziyan vermeden uygun diyet ve destek yoluyla elde edilebilir. Daha koyu ciltli beşerler hala cilt kanseri geliştirebilir ve fotoyaşlanma (tekrarlanan güneşe maruz kalmanın neden olduğu cildin erken yaşlanması) yaşayabilir. Bütün deri renklerinde bronzluk, cildinizdeki hasarı gösterir ve hasar cilt kanserine ve yaşlanmaya yol açar” dedi.

Uzmanlar ayrıyeten, birçoğunun sadece UVB ışınlarının ziyanlı olduğuna inandığını kaydetti. UVB güneş yanığı ve cilt kanseri ile bağlı tip olsa da, UVA yaşlanma ve kırışma ile irtibatlı olduğu için de ziyanlıdır, diye açıkladı.KENDİNİZİ GÜNEŞTEN EN DÜZGÜN NASIL KORURSUNUZ?

Uzmanlar, mümkün olduğunca giysi ve şapka giymeyi ve rastgele bir ciltte geniş spektrumlu SPF 30 yahut daha yüksek bir güneş kremi kullanılmasını önermektedir. Ayrıyeten uzmanlar ”Bir mühlet sudaysanız yahut terlerseniz, birkaç saatte bir tekrar kreminizi uygulayın. Direkt güneşte kalmamak için mümkün olduğunda bir güneş şemsiyesi altında kalın.” dedi.

Uzmanlar spreyler yerine krem ​​veya losyon güneş kremlerinin kullanılmasını önerir. “Sprey kullandığınızda, birden fazla cilde değil havaya sarfiyat, böylelikle düşündüğünüzden daha az müdafaanız olur.” diye açıkladılar.

Uzmanlar bilhassa 10:00 ile 15:00 saatleri ortasında güneşten kaçınmanın kendinizi müdafaanın en düzgün yolu olduğunu söylüyor. Ancak, “Güneşten koruyucular cildinizi güneşten müdafaanın kolay, kullanışlı ve tesirli bir yoludur” diye eklediler. En güzel sonucu almak için dışarı çıkmadan 20 dakika evvel uygulamanızı önerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.