Gürcistan Türkiye maçının akabinde olay! Gürcistan polisi ile yumruk yumruğa…

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanvekili Ömer Onan, büyük gerginliğin yaşandığı Gürcistan maçı sonrası Furkan Korkmaz’a yapılan akın nedeniyle FIBA’ya sert reaksiyon gösterdi.

A Ulusal Basketbol Ekibi, 2022 Avrupa Şampiyonası A Grubu’nda olağan mühleti 68-68, birinci uzatma kısmı ise 75-75 berabere biten üçüncü maçında Gürcistan’a ikinci uzatma kısmı sonunda 88-83 yenildi.

Maçın son kısmında ulusal oyuncumuz Furkan Korkmaz ile Gürcü basketçi Duda Sanadze ortasında arbedeye dönüşen bir tartışma çıktı. Ulusal Grubumuz, Furkan Korkmaz ile Duda Sanadze’nin diskalifiye edildiği konumda maç saati durmadığı için sonuca itiraz etti.

Oldukça gergin biten maçın akabinde olaylar soyunma odası koridorlarında devam etti. Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanvekili Ömer Onan, Gürcistan maçında Furkan Korkmaz’ın atılmasının akabinde Gürcü oyuncular tarafından soyunma odasında oyuncuya ve kondisyonere atak yapıldığını açıkladı.

Ömer Onan, Tiflis Arena’da yaptığı açıklamalarda FIBA’nın bu olaya müdahaleye etmedikleri takdirde turnuvadan çekileceklerini belirterek şu sözleri kullandı:

‘YUMRUK YUMRUĞA BİRBİRİMİZE GİRECEKTİK’

“Soyunma odamıza atak oldu. Koridorlardaki kamera imgeleri kesintisiz, saniye saniye bize izletilmezse turnuvadan çekiliriz. Ben buradan FIBA’ya sesleniyorum, o koridordaki tüm kameraları dakika dakika bizim önümüze getirecekler. Şayet getirmeyeceklerse, biz turnuvadan çekilir gideriz. Resmen yumruk yumruğa birbirimize girecektik Gürcistan polisiyle.”

“Hidayet liderle da konuştuk. Güvenlik gelsin aşikâr ki korumayacaklar. Bütün kameraları getirecekler, bakalım ne olmuş. Maçta kural yanlışı da var. Nereden baksanız, tutulacak hiçbir tarafı yok. Maçta net olarak kural yanılgısı var. Kaptan itiraz etti, parasını da ödeyeceğiz. Bugün Litvanya maçında da kural yanılgısı olmuş, lakin turnuvada tekrar ettirirler mi bilmiyorum. Maçtan sonra kaptan imzasını attı, süreci göreceğiz.”

‘FIBA BU İŞİN SORUMLUSU’

“Oynamayan oyuncular maç sonu koridorda gelip bize saldırıyor. Polis bizi koruduğunu tez ediyor fakat bizi ittiriyorlar. Ben oyuncu oldum, hiç bu türlü bir şey görmedim. Bu kadar yıldır hem oyuncu hem de antrenörlük yaptım. Birinci sefer yumruk yumruğa arbede ettik. FIBA büsbütün bu işin sorumlusu.”

Milli Ekip Antrenörü Hakan Demir de yaptığı açıklamada : “Koridorda rakip kadronun 2-3 oyuncusunun ve güvenlik vazifelilerinin, Furkan Korkmaz’a ve kondisyonerimize saldırması, arbede çıkması bizim açımızdan kabul edilebilecek bir şey değil” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.