İBB’den ‘Emirgan Korusu’ açıklaması

Emirgan Korusu’ndaki ağaçların İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından kesildiği tarafındaki argümanlar üzerine kurumdan yazılı açılma yapıldı. Emirgan Korusu’nda ağaçların kesildiği savlarına karşılık veren İBB, orman yönetimi tarafından müsaade verilen 130 adet kuru ağacın kaldırıldığını ve yerine sağlıklı ağaçların dikiminin gerçekleştirildiğini belirtti.

Açıklamada, şu tabirlere yer verildi: ”Emirgan’da tez edildiği üzere bir ağaç katliamı değil bilakis ormanı koruyacak, meyyit ağaçları kaldırıp yenilerini koyacak amenajman, yani kesilmesi gereken meyyit ağaçların, doğal istikrar göz önüne alınarak kaldırılması işi yapılıyor. Korularda toplu ağaç vefatları ve devrilmeleri ortaya çıktığında yapılacak iş gerçekleştiriliyor.”

13-16 Haziran 2022 tarihleri ortasında İBB’nin yeşil alanlar bakım sorumlusu İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş gruplarınca Emirgan Korusu’nda orman yönetimi tarafından müsaade verilen 130 adet kuru ağaç kaldırıldığı tabir edilirken 17 Haziran 2022 tarihinde de kuru ağaç kök sökümü yapıldığı aktarıldı. Açıklamada yeni yetişkin ağaç dikimine başladığı vurgulanıp çalışmaların temmuz ayı içerisinde tamamlanacağı söz edildi. Tüm süreçlerin; 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Muhafaza Kanuna nazaran Etraf Şehircilik ve İklim Bakanlığı Muhafaza Kurullarının onayı ile gerçekleştirildiği ve 6831 sayılı “Orman Kanunu”na nazaran hazırlanan amenajman planına uyulduğu belirtildi. (HABER MEREKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.