İngiltere Başbakanı Truss güç fiyatlarına ait mali dayanak paketini açıkladı

İngiliz Parlamentosu’nda konuşan Truss, 1 Ekim’den itibaren hane halkının güç faturalarının toplamının yıllık en fazla 2 bin 500 sterlin olacak halde iki yıl boyunca sabit tutulacağını söz etti.

Bu plan sayesinde hane halkının yılda ortalama bin sterlin düzeyinde tasarruf sağlayabileceğini lisana getiren Başbakan Truss, buna ek olarak ekim ayında hane halkının güç faturaları için hükümetin 400 sterlinlik ek yardım yapacağını söyledi.

Truss, hükmet içerisinde oluşturulan yeni Güç Tedarik Kurulu’nun güç şirketleriyle görüşerek, daha ucuz fiyatla daha uzun periyodik hizmet alım mutabakatlarının sağlanması için çalışacağını bildirdi.

Truss konuşmasında ayıca güç şirketlerinin karlarında ek olarak bir sefere mahsus olmak üzere ek vergi uygulamasının ise planlanmadığını belirterek, bu istikamette atılacak bir adımın özel yatırımların azalmasına neden olabileceği ihtarında bulundu.

İngiltere Başbakanı Liz Truss Parlamento’daki birinci konuşmasını yaptı.

Artan güç fiyatlarının denetim altına alınabilmesi için tedarik kaynaklarının artırılmasının planlandığını anlatan Başbakan Truss, önümüzdeki haftadan itibaren Kuzey Denizi’nde yeni doğalgaz ve petrol alanlarının işletilmesi için yaklaşık 100 lisansın verilmesinin hedeflendiğini söyledi.

“ENFLASYON 5 PUAN DÜŞECEK”

Ülkenin 2040 yılından itibaren net güç ihracatçısı olmasının hedeflendiğini vurgulayan Başbakan Truss, güç fiyatlarının iki yıl boyunca tıpkı düzeyde tutulması gayesiyle hükümetin açıkladığı mali paketin enflasyonun 5 puan düşürülmesinde tesirli olacağını kaydetti.

İngiltere’de uzmanlar, hükümeti hane halkının güç faturalarına yapacağı takviyesi finanse edebilmek için yaklaşık 100 milyar sterlin düzeyinde borçlanmaya gitmeyi planladığını belirtiyor.

İngiliz güç kontrol kurumu Oxfem, daha evvel ülkede hane halkının güç faturalarının toplamının üst limitinin ekim ayında bin 971 sterlinden, 3 bin 549 sterline artırılmasına karar verildiğini bildirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.