İspanya’da birinci defa bir mahkuma ‘ötanazi’ hakkı tanındı

Tarragona kentinde bir şirkette özel güvenlik vazifelisi olarak çalışan Marin Eugen Sabau, Aralık 2021’de çalıştığı yerde düzenlediği akında ikisi polis 5 kişiyi yaralamış, kendisi de ağır yaralanmıştı.

ÖTANAZİ İLE HAYATINA SON VERİLDİ

Ağır yaralı olarak tedavi gördüğü cezaevi hastanesindeki odasından ötanazi hakkı tanınması için yaptığı müracaat temmuz ayında mahkeme tarafından kabul edilen 46 yaşındaki Sabau’nun hayatına dün ötanazi ile son verildi.

Sabau, avukatları aracılığıyla yaptığı müracaatta, ailesine veda edebilmek için olağan bir hastaneye nakledilip, ötanazinin öteki bir yerde uygulanmasını talep etse de mahkeme kaçma riski olabileceği gerekçesiyle bunu reddetmişti.

2021’DEN BERİ ‘YASAK HAK’

Öte yandan, Sabau’nun yaraladığı 5 kişi ötanaziye karşı çıkıp, en azından davanın sonuçlanmasından sonra bu kararın uygulanmasını istemişti. Olayın mağdurları, zanlının vefatına karşın tazminat taleplerinin devam ettiğini açıkladı.

İspanya’da sol koalisyon hükümetinin çıkardığı kanunla 25 Temmuz 2021’den itibaren ötanazi yasal hak olarak kullanılabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.