İsviçre hükümeti kışın doğal gaz tüketimini yüzde 15 azaltmayı hedefliyor

Hükümetten yapılan açıklamada, Ekim 2022 ile Mart 2023 ortasında ülke genelinde doğal gaz talep ve tüketiminin azalması için gönüllülük temelli tasarruf kampanyası başlatıldığı bildirildi.

Bu kapsamda seneye kış periyodunun bitişine kadar doğal gaz kullanımından yüzde 15 tasarruf edilmesinin hedeflendiği kaydedildi.

Kalorifer ve kombi üzere ısıtıcılardaki ısı ayarını bir kademe düşürmenin yüzde 5 ila 6 oranında tasarruf sağlayabileceği, apartman ve iş hanlarındaki çift yakıt sisteminin isteğe bağlı olarak doğal gazdan sıvı yakıta dönüştürülmesi durumunda ise bu oranın yüzde 20’ye yükselebileceği vurgulandı.

Tasarruf kampanyasına ait ayrıntıların eylülde paylaşılacağı söz edildi.

Jeneratör talepleri arttı

Öte yandan, güç krizi nedeniyle ülkede kış devrinde elektrik kesintileri yaşanabileceği ihtimali, İsviçre genelinde elektrik jeneratörlerine yönelik talebi artırdı.

İsviçre’nin en çok kullanılan internet üzerinden alışveriş sitesi Digitec Galaxus’un sözcüsü Alex Hammerli, Swissinfo.ch haber sitesine verdiği demeçte, taşınabilir güç istasyonu ve jeneratörlere yönelik talebin temmuzdan bu yana artış gösterdiğini belirtti.

Hammerli, “Bu yılın temmuzunda geçen yıla kıyasla 9 kat daha çok taşınabilir güç istasyonu ve 4 kat daha fazla elektrik jeneratörü sattık.” sözünü kullandı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.