Kars’ta ‘şap hastalığı’ alarmı: Canlı hayvan pazarları kapatıldı

“Hayvan Hastalıkları ile Uğraş ve Hayvan Hareketleri Denetimi Genelgesi” kapsamında hayvan varlığının salgın hastalıklardan korunması, halk sıhhatini tehdit eden zoonoz hastalıklarla gayret edilmesi ve hayvan hareketlerinin denetim altına alınması hedefiyle Kars Vali Yardımcısı Tahir Yılmaz başkanlığında “Hayvan Sıhhat Zabıtası Komisyonu” toplandı.

İKİNCİ BİR EMRE KADAR DURDURULDU

Toplantıda Merkez Paşaçayırı Mahallesi, Digor ilçesi Gülhayran köyü, Selim ilçesi Benliahmet köyü ve Susuz ilçesi Karapınar köyünde şap hastalığının çıkması sebebiyle, enfeksiyonun yayılma zincirini kırmak ve mümkün salgınların önüne geçmek için biyogüvenlik tedbirlerinin en üst seviyede uygulanmasına karar verildi.

Şap hastalığına karşı faal bir formda aşılamanın yapılması ve kentten çıkan şap hastalığının daha fazla mihraka yayılmasının önlenmesi gayesiyle, vilayet genelinde çift tırnaklı sığır, koyun, keçi üzere hayvan hareketleri 6 Ağustos 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere ikinci bir emre kadar durduruldu.

Kars’ta bulunan tüm hayvan toplama merkezleri ile hayvan pazar ve satış yerleri süreksiz olarak kapatılmasına da karar verildi.

Yurttaşlaırn pazarlar dışında toplanarak hayvan alım satımı yapmalarını önlemek gayesiyle vilayet ve ilçe müdürlükleri ile kolluk kuvvetlerince gerekli kontrollerin yapılması istendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.