Kullanıcılar Samsung’a mı güveniyor yoksa Apple’a mı?

Akıllı telefon modelleri ortasında kıyasıya bir rekabet var. Bilhassa yıllardır Android ve iOS savaşları veriliyor. Kimisi iOS’un çok çok daha güzel olduğunu söylerken kimisi Android aygıtlardan asla vazgeçemeyeceğini iOS kullanmayacağını söylüyor.

Bu uzun soluklu tartışma sürerken yapılan bir araştırma kullanıcıların Samsung’a mı yoksa Apple’a mı daha çok güvendiğini ortaya çıkartıyor.

Gizlilik siyasetleri açısından Apple’a inanç daha yüksek

NordVPN tarafından yapılan bir araştırmaya nazaran akıllı telefon kullanıcılarının şahsî güvenlik ve zımnilik kelam konusu olduğunda Samsung yerine Apple almaya eğilimli olduklarını ortaya koyuyor.

Apple kapalılık konusunda yıllardır farklı mevzularda farklı şirketlerle karşı karşıya geliyor. Meta ve Google üzere şirketler ise Android tarafındaki şirketleri kıskaçlarına almış durumda.

Hal bu türlü olunca iOS 14 ile iPhone’lara gelen izleme özelliği hangi uygulamanın telefonunuzun kamerasını ya da hoparlörünü o sırada kullandığını gözler önüne sererek aslında uygulamalara zımnilik açısından ne kadar da taviz verdiğimizi göstermişti.

Samsung ve Apple özelinde yapılan araştırmada yönlendirilen sorular karşısında kullanıcıların yüzde 44’ü iPhone’larının kendilerini daha inançta tuttuğuna inandığı ortaya çıktı. Bu oran Samsung tarafında yüzde 24’e düşüyor.

Elbette, bu kullanıcıların yüzde 50’si telefon markalarının zımnilik siyasetlerini okuduğunu söylerken, yüzde 47’si işletim sistemini güncelledikten sonra saklılık ayarlarına tekrar girmeye zahmet etmiyor. Optimist bir bakış açısından bakacak olursak nüfusun yüzde 83’ü zımnilik ayarlarının en azından nerede olduğunu biliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.