Kuzey Kore, kuruluşunun 74. yılını kutluyor

Kuzey Kore’nin kuruluş yıldönümü merasimlerle kutlandı. Devlet denetimindeki Kore Merkezi Haber Ajansı’nda (KCNA) yer alan habere nazaran halkın ülkenin kurucusu Kim Vilayet Sung ve eski Devlet Lideri Kim Jong Vilayet’in mezarlarına konut sahipliği yapan Kumsusan Güneş Sarayı’nı ziyaret ederek eski başkanlara hürmetlerini sunduğu belirtilirken, öğrenci ve personel örgütlerinin yurdun çeşitli yerlerinde bulunan devlet büyüklerinin betimlendiği mozaikleri ziyaret ettiği kaydedildi.

Gençler ve bayan sendikası üyelerinin ülkenin farklı yerlerinde dans ve spor aktiflikleri düzenleyerek kuruluş gününü kutladığı belirtilirken, gece ise Pyongyang’da görkemli bir kutlama merasimi düzenlendiği kaydedildi. Haberde, “74. kuruluş yıldönümü kutlamaları, davanın öncüsü ve önderleri olan Lider Kim Il-sung ve Lider Kim Jong-il’in heykellerinin bulunduğu Pyongyang’daki Mansu Doruğu’nun eteğinde ihtişamlı bir formda gerçekleştirildi” denildi.

Paraşütçülerin de dahil olduğu bir hava gösterisinin yapıldığı kutlamalara Kuzey Kore önderi Kim Jong-un ve eşi Ri Sol-ju’nun katıldığı söz edildi.

Kuzey Kore başkanı Kim Jong-Un geçtiğimiz çarşamba günü başlayan Yüksek Halk Meclisi (SPA) Olağan Şurasının 2. oturumunda, ülkesinin nükleer silah ve füzelerden asla vazgeçmeyeceğini söylemişti. Değerli günlerde askeri geçit merasimleri düzenleyerek son geliştirdiği silahları dünya kamuoyuna gösteren Pyongyang’ın ülkenin 74. kuruluş yıldönümü kutlamalarında da benzeri bir yol izleyip izlemeyeceği merak konusu olmuştu.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.