Macron’dan Rusya’ya ‘nükleer santrali’ daveti

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rus askerlerinin Ukrayna’daki Zaporijya Nükleer Santrali’nden çekilmesi davetinde bulundu.

Elysee Sarayından yapılan açıklamada, Fransız Cumhurbaşkanı’nın, Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi.

Macron’un santralin etrafındaki durumla ilgili olarak telaşlarını lisana getirdiği belirtilen açıklamada, kendisinin santralin güvenliği için Rus askerlerinin çekilmesi daveti yaptığı kaydedildi.

Açıklamada, Macron’un Zelenskiy ile “Uluslararası Atom Gücü Ajansı Direktörü’nün mümkün olan müddette alana bir misyonun gönderilmesi” teklifine ait koşulları ele aldığı aktarıldı.

“İki başkan ayrıyeten global besin güvenliği için ehemmiyet taşıyan Ukrayna tahılı ihracatını görüştü.” denilen açıklamada, Macron ve Zelenskiy’nin tahılın transferine ait muahede ile Birleşmiş Milletler tarafından kiralanan bir gemiyle tahılın gereksinim halindeki Afrika’ya gönderilmesini memnuniyetle karşıladıklarına dikkat çekildi.

Açıklamada, Fransa’nın Ukrayna tahılının kara ve ırmak yoluyla ihracının mümkün olmasına yönelik gayretleri desteklediğine işaret edilerek temmuz ayında bu yolla 2,8 milyon ton tahıl ihracatı yapıldığı ve bunun artarak devam ettiği anımsatıldı.

Öte yandan Fransız basını görüşmenin 1 saat 20 dakika sürdüğünü aktararak Macron ve Zelenskiy’nin son olarak 1 Ağustos’ta görüştüğünü yazdı. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.