NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye kimi tasalarını lisana getirdi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Almanya’nın başşehri Berlin’de düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı sonrasında Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile ortak basın toplantısında konuştu.

Finlandiya ve İsveç’in olası üyelik müracaatlarıyla ilgili Stoltenberg, “NATO’ya katılmak isteyip istemediklerine karar vermek onlara kalmış. Alacakları karara hürmet duyacağız zira tüm hâkim uluslar, kendi yollarını seçme hakkına sahiptir. Finlandiya ve İsveç, NATO’nun en yakın ortaklarıdır. Başvurmaya karar verirlerse, bu tarihi bir an olacaktır. NATO’ya üyelikleri, ortak güvenliğimizi artıracak, NATO’nun kapılarının açık olduğunu ve saldırganlığın yarar etmediğini gösterecek” sözlerini kullandı.

Stoltenberg, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın üyeliği konusundaki kaygılarıyla ilgili “Türkiye, birtakım kaygılarını lisana getirdi ve NATO’da her vakit yaptığımız üzere kaygılar olduğunda masaya oturuyoruz. Üyelik probleminde nasıl hareket edeceğimiz konusunda ortak bir yer ve fikir birliği bulabileceğimizden eminim.” dedi.

Toplantı kapsamında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüğünü aktaran Stoltenberg, “Finlandiya ve İsveç’in üyelik için müracaatta bulunması halinde süratli bir halde ilerleyebileceğimizi umuyorum. Türkiye, niyetinin üyeliği engellemek olmadığını açıkça belirtti. Bu nedenle Türkiye’nin lisana getirdiği telaşları, üyelik sürecini geciktirmeyecek formda ele alabileceğimizden eminim” değerlendirmesinde bulundu.

Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği için gerekli niteliklere sahip ve NATO’nun en yakın iki müttefiki olduğunu vurguladı.

Rusya’nın Harkiv etrafından çekildiğini, Donbas’taki saldırısının ilerleyemediğini ve stratejik objektiflerine ulaşamadığını belirten Stoltenberg, Ukrayna’nın savaşı kazanacağını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.