Pazartesi Günü Altını Ve Doları Olanları Neler Bekliyor? Dolar için İtalyan Bankasından Korkutan Kestirim -KARAR

Dolar ve altın fiyatlarındaki sert düşüş sonrası gözler yapılacak açıklamalara çevrildi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından getirilen yeni düzenlemeye nazaran, bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki, bağımsız kontrole tabi şirketlerin kredi başvurusu yaptıkları tarih prestijiyle yabancı para nakdi varlıklarının (altın dahil, efektif Döviz ile bankalardaki YP mevduat) Türk Lirası karşılığının 15 milyon TL’nin üzerinde olması halinde, bu şirketlerin yabancı para nakdi varlıklarının, en aktüel finansal tablolarına nazaran etkin toplamından yahut son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10’unu aşması durumunda, kelam konusu şirketlere TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullandırılmamasına karar verildi. Uygulama karar tarihinden sonra uygulanmak üzere, aksi tarafta bir Şura kararı alıncaya kadar geçerli olacak.

DOLAR KURUNDA YÜZDE 5’E YAKIN GERİLEME

Bu kararın akabinde döviz kurlarında ve altın fiyatlarında sert düşüş yaşandı. Güne 17,33 düzeylerinden başlayan dolar/TL, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) finansal istikrarı destekleyici yeni adımları duyurmasının akabinde 16,4798 ile 6 Haziran’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Kurda yüzde 5’e yakın düşüş yaşandı. Euro/TL ise 18,34 TL’den 17,39 TL düzeyine kadar geriledi. Kararın akabinde Türkiye’nin 5 yıllık CDS’leri 784 baz puana geldi.

GRAM ALTINDA 1 GÜNLÜK KAYIP 45 LİRA

Altın fiyatları ise hafta boyunca gözünü kulağını ABD Merkez Bankası Fed ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) gelecek açıklamalara çevirmişti. 20 Aralık’ta Kur Muhafazalı Mevduat Sistemi’nin devreye alınması öncesinde 1062 liraya yükselerek tüm vakitlerin rekorunu kıran gram altın, o tarih sonrası 500 liranın altını görmüştü. Lakin dolar/TL kurunun geçtiğimiz haftalarda 17,50 TL’yi görmesiyle altının gram fiyatı yine tüm vakitlerin doruğuna gözünü dikmiş ve 1040 lirayı görmüştü. Gram altın fiyatları daha sonra düşüşe geçerek 1010-1025 lira aralığında hareket etti. Fakat dünkü karar sonrası dolar kurunda yaşanan sert düşüş gram altında da kayıpları beraberinde getirdi ve 971 liraya kadar düştü. 1016 liradan güne başlayan altının gram fiyatı 1 günde yatırımcısına 45 lira kaybettirdi.

Ancak piyasa kapanışı sonrası duyurulan yeni düzenlemeye ait asıl fiyatlamanın pazartesi yansıması bekleniyor.

DOLAR İÇİN İTALYAN BANKADAN TAHMİN

Dolar fiyatı için yatırımcılar tüm dikkatlerini yapılan açıklamalara çevirirken UniCredit Research analistleri, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarını agresif biçimde devam ettirmeyi planladığı ortamda ABD dolarının 2022’nin geri kalan kısmında de önde gelen para üniteleri karşısında güçlü kalmaya devam edeceğini öngördüler. Lakin analistler, ABD dolarında gelecek yıl hafif biçimde aşağı istikametli bir düzeltme yaşanmasını beklediklerini de ortaya koydular.

UniCredit’in döviz piyasası stratejisti Roberto Mialich yaptığı değerlendirmede, “Fed’in faiz artırımları Aralık ayında sona erdikten sonra daha az güçlü bir ABD doları öngörüyoruz. Kısmi bir düzeltmenin 2023’ün son kısmında daha besbelli olmasını, Fed’in 2023 dördüncü çeyrekte para siyasetini gevşetmeye başlamasını bekliyoruz” diye konuştu.

UniCredit, euro/dolar paritesinin 2023 dördüncü çeyrekte 1,12 düzeyine kadar yükselmesini bekliyor.

‘DAHA SERT TEDBİRLER GELEBİLİR’

Tera Yatırım tarafından BDDK’nın kararı sonrası yayımlanan değerlendirmede dolardaki hareketliliğe ait, “Döviz kurları manasında kaçınılmaz olarak tesirler elbette olacaktır. Kurların bir mühlet yahut bir ölçü düştüğünü görebiliriz. Döviz süreçlerine bir manada sınırlama getirilmesi manasında düzenlemelerin basamaklarının ilerletilmesi daha sert tedbirleri de getirebilir” tabirleri yer aldı.

“Enflasyon konusu problematik ve faizler konusunda da artırmama konusunda net bir kararlılık var. Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Nureddin Nebati’nin hafta içi yaptığı açıklamalarda ‘enflasyonda uğraş önceliği ve döviz kurunun enflasyon üzerindeki baskısının azalacağı’ değerlendirmeleri çerçevesinde, enflasyon üzerinde olumsuz tesir yaratacak her türlü ögenin idari kararlarla denetim altına alınması çalışmaları devam ettirilebilir” denilen açıklamada, “Olağanüstü ekonomik şartlar da elbette buna neden oluyor; global enflasyon sorunu, jeopolitik meseleler ve Türkiye’nin kendi iktisat siyasetleri da bu şartların ana elemanları” biçiminde yorum yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.