Polisler 300 liralık promosyon parasına isyan etti

3-5 bin kişilik kamu kurumlarında çalışanlar, bankalarla yapılan protokollerle 35 bin liraya varan peşin promosyon parası alırken, 330 bin kişilik teşkilattaki polislere aylık 300 TL veriliyor. Emniyet Sen Lideri Sezer, “EGM’nin 18 Mart’ta imzaladığı protokol hemen revize edilmeli. Şeffaf ve adil bir mutabakat yapılmalıdır” dedi.

2007 yılında çıkarılan 21 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile kamu görevlilerine aylık maaşlarının  yatırıldığı bankalar tarafından promosyon ödemesi yapılmasının önü açıldı. 

2010 yılındaki 17 numaralı genelgede de, “Banka tarafından verilecek promosyon ölçüsünün tamamı çalışana dağıtılacaktır” tabiriyle paranın tamamının çalışanın hakkı olduğu açık ve net bir biçimde vurgulandı.

Bu çerçevede kamu kurumları bankalarla muahedeler yaptı. Bilhassa son periyotta bankacılık dalının kârlılığı Türkiye iktisadının genel durumunun tersine 4-5 kat artınca promosyon sayıları da süratle yükselmeye başladı. 


PROMOSYONLAR 30-35 BİN LİRAYA ÇIKTI

Emeklilere yıllık 7-8 bin lira, öğretmenlere 3 yıllık 20 bin TL, Osmangazi Üniversitesi’ndeki 3 bin 400 çalışana 3 yıllık 31 bin 100 TL peşin olarak yatırılacağı son periyotta gelen örnek haberler ortasında yer aldı. 

Son olarak Gaziantep Üniversitesi promosyon ihalesi açtı. 8 banka ihaleye katıldı. İhaleyi Halk Bankası kazandı. İmzalanan kontrata nazaran 5 bin 291 sıhhat işçisine 15 Eylül’de tek seferde 34 bin 300 TL promosyon ödenecek. 

POLİSLER RAHATSIZ 

Tüm bu gelişmeleri yakından takip eden polisler hayli rahatsız… Çünkü 3-5 bin kişinin çalıştığı öbür kamu kurumlarında çalışanlar 30-40 bin liralara varan peşin promosyon parası alırken, 330 bin kişilik bir teşkilattaki polislere aylık yalnızca 300 TL ödeniyor. 

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), 18 Mart’ta Vakıfbank’la imzaladığı protokole nazaran merkez ve 81 vilayet teşkilatında misyon yapan tüm işçinin (yaklaşık 330 bin) maaşlarına her ay 300 TL ek ödeme yapılacağını açıklamıştı. 

EGM, bu protokol öncesinde hiçbir ihale duyurusu yapmadı. Yani, başka kamu kurumlarının yaptığı üzere ihale açılıp, tüm bankalar davet edilip bir rekabet ortamı yaratılmadan, şeffaf olmayan bir süreç sonunda, özel olarak davet edilen Vakıfbank’la bir protokol imzalandı. 

‘DİĞER KURUMLARA NAZARAN ÇOK DÜŞÜK’
SÖZCÜ’ye konuşan Emniyet Sen Genel Lideri Faruk Sezer, polislerin öbür kamu kurumlarında çalışanlara nazaran çok daha düşük promosyon almaktan şikayetçi olduğunu açıkladı. Her gün yüzlerce polisten ileti aldığını kaydeden Sezer’in hususa ait tespit ve değerlendirmeleri özetle şöyle: 

 

  • Vakıfbank’la imzalanan bu protokol şimdi tam olarak yürürlüğe dahi girmeden çalışana yararsız bir hal aldı ve değiştirilmesi mecburî bir hale geldi. Meslektaşlarımız bu durumun mağduru oldu.
  • 1500-2000 kişilik kurumlar dahi, bankalarla tamamı peşin olmak üzere 25-30 hatta 35 bin lira karşılığında 3 yıllık mutabakatlar imzaladı. 330 bin kişilik bir teşkilatın 300 liraya 5 yıllık mutabakat yapması adil değildir.
  • Bazıları 5 yılda 18 bin lira eder diye hesaplar yapıp EGM’nin protokolünü savunmaya kalkıyor. Bu hesaların hiçbir yeri hakikat değil. Biri peşin bugün alınıyor, başkası 5 yılda. 3 bin kişilik bir kurumla 330 bin kişilik kurumun pazarlık gücü kıyaslanamaz. Promosyon çok daha yüksek olacağına yarısı bile değil.
  • Bankalarla şeffaf bir yeni muahede yapılması zaruridir. 2007/21 numaralı Başbakanlık Genelgesi hala yürürlüktedir. 2010/17 sayılı değişiklikle, Banka tarafından verilecek promosyon ölçüsünün tamamı çalışana dağıtılmak zorundadır.

EGM’YE SIKINTI SORULAR: BANKA ARABA VERDİ Mİ?

EMNİYET SEN Genel Lideri Sezer, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne şu soruları yöneltti: 

1- Yapılan mutabakat nazaran bütün para çalışana verilmekte midir? 

2- (Yasal olmamasına rağmen) anlaşılan paradan kesinti yapılmış mıdır? 

3- Banka EGM’ye çok sayıda araba almış mıdır?

4- Hiçbir çalışanın şad olmadığı ve hatta eline bile geçmeyen bu meblağın revize edilmesi için banka ile tekrar görüşülmüş müdür, görüşülecek midir? 

5- Bir kere olsun hakikaten işçinin yanında olunacak mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.