SGK, Atatürk’ün kurduğu 100 yıllık THK’nın hesaplarına bloke koydu

SGK, prim borçlarını ödeyemeyen Türk Hava Kurumu ve THK Üniversitesi’nin tüm hesaplarına bloke koydurdu. Özel şirketlerin milyarlarca liralık vergi ve SGK borçları silinirken, Atatürk’ün talimatıyla kurulan asırlık kurum maaş ödeyemecek hale geldi.

1925 yılında Atatürk’ün talimatıyla havacılık endüstrisini kurmak; askerî, sivil, sportif ve turistik havacılığın gelişmesini sağlamak amacıyla açılan ve yetiştirdiği binlerce pilotla Türkiye’de havacılığın gelişmesinde büyük rol oynayan Türk Hava Kurumu AKP iktidarında çok güç günler yaşıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), prim alacaklarını tahsil edemediği Türk Hava Kurumu ve THK Üniversitesi’ne haciz kararı aldırdı ve tüm hesaplarına bloke koydurdu. Karar, THK Genel Merkezi çalışanlarının Temmuz ayı maaşları ödendikten birkaç saat sonra uygulandı.

MAAŞLARIN YÜZDE 40’I ÖDENEBİLDİ

THK Üniversitesi öğretim üyesi ve çalışanlarının maaşlarının ise arife günü yüzde 40’ı ödenebildi. THK’nın 81 vilayetteki tüm vilayet ve ilçe şubelerinin de hesaplarının bloke edildiği öğrenildi. Şubelerin bir müddettir hacizler nedeniyle hesaplarına para yatıramaz hale geldiği belirtiliyor.

THK ve SGK’dan resmi bir açıklama yapılmazken, THK Genel Merkezi’nin 26 milyon TL ve THK Üniversitesi’nin 85 milyon TL prim borcu olduğu kaydedildi. Üniversite’nin kurulduğu 2011 yılından bu yana neredeyse hiç prim ödemediği belirtiliyor.

THK işçisi gelecek ay maaşlarını alamamaktan kaygı ediyor. Blokenin kaldırılması için THK Kayyum Heyeti Lideri Abdullah Kaya’nın, SGK İdare Şurası Lider Cevdet Ceylan’la tahlil için temasta olduğu lakin şimdi bir tahlil bulunamadığı öğrenildi.

AKP’Lİ KAYYUM “YAPILANDIRDIK” DEMİŞTİ

Türk Hava Kurumu’nu yönetmek üzere 2019 yılında atanan AKP’li eski bakan Kayyum Heyeti Lideri Cenap Aşcı, 2020 yılı sonunda yaptığı açıklamada, kurumun 10 bankaya olan toplam 1,5 milyar lira borcu ile vergi ve Toplumsal Sigortalar Kurumu’na 200 milyon liralık borcunun yapılandırıldığını duyurmuştu.

ASIL KRİZ 2023’TE

Geçtiğimiz yıl istifa eden Kayyum Heyeti Bakanı Cenap Aşçı şu açıklamayı yapmıştı. “Bankalara olan borçlar 2 yıl ödemesiz, 8 yılda ödenmek üzere yüzde 7 faizle yapılandırıldı. Birinci ödememiz 2023 yılının ocak ayında başlayacak. Ödemenin olmayacağı 2 yılda sermaye ve yatırım için gereksinimlerimizi gidereceğiz, Kurumun faaliyetlerini yine canlandıracağız.” THK’nın gelecek yıl başlayacak bu ödemeleri yapması da imkansız görünüyor.

Yaklaşık 100 milyon liralık alacağı için THK’nın hesaplarına bloke koyduran SGK’nın, 2021 Faaliyet raporunda tüm faaliyet alacakları toplamı 305.9 milyar TL görünüyor.

ÖNCE KURBAN DERİSİ MONOPOLÜ YETKİSİ KALDIRILDI

THK’ya en büyük darbe 2013 yılında mevzuatta yapılan değişiklikle yapılmıştı. İçişleri Bakanlığı yönetmelikle THK’nın kurban derisi toplama konusundaki monopol yetkisini kaldırdı. THK öne değerli gelir kaynaklarından birini böylelikle kaybetti.

SONRA UÇAKLARI DEVRE DIŞI BIRAKILDI

Ardından ikinci büyük darbe, THK’nın en büyük gelir kaynaklarından biri olan yangın söndürme uçaklarıyla geldi. AKP iktidarı yıllarca hem Türkiye’de hem yurtdışında muvaffakiyetle çalışan THK’ya ilişkin CL-215 ve Dromader uçaklarını devre dışı bıraktı. Yerli ve ulusal uçaklar Etimesgut’ta yerde tutulurken, yurtdışından kiralanan uçaklara milyarlarca ödeme yapıldı. Yalnızca 2021 yılında 1.2 milyar TL yangın söndürme uçağı kirası ödendi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.