Sıhhat meslek örgütlerinden ortak açıklama: Tesadüf değil

Ankara Tabip Odası (ATO), Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve TTB Uzmanlık Dernekleri Eşgüdüm Şurası (TTB-UDEK), bilim düşmanı ve aşı aykırısı kümeler tarafından gaye haline getirilen ve vefatla tehdit edilen Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’a takviye gayesiyle ATO’da basın toplantısı düzenledi. Sağlıkçılar, “Bilimsel hiçbir temeli olmayan, araştırmaları ve bilgileri çarpıtarak bilgi kirliliğine yol açan bilim ve aşı zıddı fanatiklerin taciz ve taarruzlarını son devirde ağırlaştırması tesadüf değil” sözlerine yer verdi.

TTB, TTB-UDEK ve ATO, Bilim insanı Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’a yönelik akınlarla ilgili ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan ATO İdare Konseyi üyesi Dr. Ayşe Uğurlu, pusulası bilim olan ve pandemi devrinde canla başla çalışan tabiplere bilim ve aşı tersi çevrelerce pek çok atak gerçekleştirildiğini söyledi.

Uğurlu, Dr. Esin Davutoğlu Şenol’a yönelik hücumların hem sıhhatte şiddet hem de bayana yönelik şiddet kapsamında kıymetlendirilmesi gerektiğini belirtti.

“SAVCILAR HAREKETE GEÇMELİ”

TTB Genel Sekreteri Dr. Vedat Bulut, kelam konusu tehdit ve şiddete ait savcılıkların harekete geçmesi gerektiğini vurguladı. Bulut, bu taarruzlar karşısında hem tüzel çabasında hem de bilimsel çabasında Dr. Esin Davutoğlu Şenol’un yanında olacaklarını tabir etti.

Halk Sıhhati Uzmanları Derneği (HASUDER) İdare Heyeti üyesi Dr. Tuğrul Erbaydar’da, Davutoğlu Şenol’a yapılan akının bilimsel akla ve insan haklarına bağlı kıymetlere yönelik olduğunu kaydetti. Erbaydar, aşı tersliğinin bilimsel bir tartışma olmadığının altını çizdi.

“CEZASIZLIK KÜLTÜRÜ VE İKTİDARIN ÖRTÜLÜ DESTEĞİ”

Tüm örgütlenmelerin ortak açıklamasını ise ATO Lideri Dr. Muharrem Baytemür okudu. “Bilimin, aklın ve bilim insanlarının yanındayız”  başlığıyla  kamuoyu ile paylaşılan bildiride şu sözler kullanıldı:

* Covid–19 pandemisinin toplumsal ömrü kesintiye uğrattığı günlerde mesleksel ve akademik birikimini halkın sıhhatini muhafazası için seferber eden bilim insanları uzun müddettir bilim düşmanı ve aşı tersi çevreler tarafından tehdit ediliyor.

* Bilimsel hiçbir temeli olmayan, araştırmaları ve dataları çarpıtarak bilgi kirliliğine yol açan bilim ve aşı aksisi fanatiklerin taciz ve taarruzlarını son periyotta ağırlaştırması tesadüf değil.

* Bilim zıddı fanatik kümelerin pervasızca bu tavırlarının nedeni, cezasızlık kültürü ve siyasi iktidarın örtülü takviyesidir.

* Ne yazık ki, siyasi iktidarın bilim insanlarını ve doktorları itibarsızlaştıran, bilimsel tekliflerini yok sayan telaffuzları bilim düşmanı ve aşı aksisi kümeleri daha fazla cesaretlendiriyor.

“SAĞLIK MESLEK ÖRGÜTLERİNE VERİLMEYEN MİTİNG ALANI TAHSİS EDİLDİ”

* Yakın vakitte örneklerini gördüğümüz üzere Türk Tabipleri Birliği, tabip odaları, sıhhat sendikaları ve derneklerin pandemide ağır çalışma şartlarına yahut misyonu başında hayatını kaybeden doktor ve sıhhat çalışanlarına dikkat çekmek için yapmak istedikleri basın açıklamaları engellenirken, İstanbul’un en büyük miting alanı valilik tarafından bu kesitlere polis müdafaası altında tahsis edilmiştir.

* Son günlerde Twitter üzerinden bilim insanlarını maksada koyan paylaşımlar daha ileri boyuta taşınarak mevt tehdidine ve bu manası taşıyacak fiili hareketlere ve davranışlara ulaşmıştır.

* Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’u kamuoyunda karalamayı vazife bilen bu bölümlerin fanatikleri önemli mevt tehdidine varan paylaşım ve uygulamalarda bulunuyor.Prof. Dr Şenol nezdinde aslında bilime, akla, gerçeğe yönelik bu ataklar sonuçta insanlarımızın sıhhatine yönelik tehdit teşkil etmektedir.

* Bizler her vakit olduğu üzere bilimin, aklın, gerçeğin ve vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Siyasi iktidar ve Sıhhat Bakanlığı’nı bilim insanlarının yanında olduklarına yönelik tavır almaya ve açıklama yapmaya davet ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.