Somali’nin eski Cumhurbaşkanı Hasan Pir Mahmud yine seçildi

Somali’nin eski cumhurbaşkanı Hasan Pir Mahmud, yalnızca milletvekillerine açık son oylamada yine seçildi. Ülkeyi 2017’den beri yöneten cumhurbaşkanı Muhammed Abudallahi Farmajo’ya karşı yarışan Pir Mahmud, 328 milletvekilinden 214’ünün oyunu aldı. Somali’de 2012-2017 yıllarında cumhurbaşkanlığı misyonu yapan Mahmud, ülkede ikinci kere bu vazifeye gelen birinci isim oldu. Yeni cumhurbaşkanı ülkeyi dört yıl boyunca yönetecek.

Somali’deki güvenlik meseleleri, seçimlerin şeffaf ve tarafsız biçimde yapılmasına da pürüz oluyor. Seçimler yaklaşık 15 aydır sürüyor. Evvel halka açık olan fakat çok küçük bir kısmın oy kullandığı seçimlerde üçüncü çeşide gidilmiş; üçüncü cinste güvenlik dertleri sebebiyle son iki aday ortasında yalnızca milletvekillerinin katıldığı bir seçim yapılmasına karar verilmişti.

PATLAMA SESLERİ ALTINDA SEÇİM YAPILDI

Sert tedbirlerle korunan havalimanının hangarında yapılan oylamanın akabinde sonuçlar ilan edildi ve Hasan Pir Mahmud vazifesi süratle devraldı. Bunun üzerinde başşehir Mogadişu’da kutlama için havaya ateş açanlar oldu. Havalimanındaki oylama sırasında yakınlardan tekraren patlama sesleri duyuldu. Ülke içindeki silahlı kümelerin düzenlediği kestirim edilen taarruzlarda polis, ölen ya da yaralanan olmadığını duyurdu.

Pir Mahmud, çatışmaların ve güvenlik meselelerinin yanı sıra son devirde tekrar yükselen kıtlık riskiyle de başa çıkmak durumunda. Birleşmiş Milletler (BM) ülkede 3,5 milyon Somalilinin açlık riski altında olduğunu açıkladı.

1969’DAN BERİ DİREKT BİR SEÇİM YAPILAMIYOR

Ülkede Eş-Şebap akınları da sıklaştı. El Esas ilişkili örgüt, ülkenin değerli bir kısmının denetimini elinde tutuyor ve Başşehir Mogadişu da dahil olmak üzere birçok yerde hücumlar düzenliyor. Hükümete Eş-Şebap’la uğraşında Afrika Birliği’nin oluşturduğu 18 bin kişilik ordu ve BM dayanak oluyor. Ülkede istikrarın sağlanamamış olması sebebiyle 1969’dan bu yana vatandaşların gidip tek tek oy kullandığı direkt bir seçim yapılamıyor.

Bu, ülke topraklarında yapılabilen üçüncü seçim oldu. Bundan evvel komşu ülkeler olan Kenya ve Cibuti’de seçim süreci yürütülmüştü. Seçimin geçen yıl Farmajo’nun dört yıllık vazife mühleti sona erdiğinde yapılması gerekiyordu. Lakin siyasi arbedeler ve istikrarsızlık sebebiyle oylama yapılamayınca, Farmajo vazifesine bir müddet daha devam etti.

Akabinde 15 ay süren sürecin sonunda Halane Camp isimli Afrika Birliği askeri üssünün ve kimi diplomatik misyonlarla milletlerarası yardım kuruluşlarının da ofislerinin olduğu, çok sıkı tedbirlerle korunan havalimanı hangarında yalnızca 328 milletvekilinin oy kullanmasına müsaade verilen üçüncü cinste cumhurbaşkanı seçilmiş oldu. Seçimlerdeki tek bayan aday, eski dışişleri bakanı Fevziye Yusuf Adam, birinci çeşit oylamada elenmişti.

Daha evvelki seçimlerde “İslami metotlara karşı” olduğu gerekçesiyle oylamaya karşı çıkan ve oy veren birtakım aşiret önderlerini kaçıran Eş-Şebap, bu kere tıpkı halde reaksiyon vermedi. Bu da, birtakım milletvekillerinin dayanağını aldığı söylenen örgütün sistemi içeriden bozmak için açık reaksiyon vermediği görüşünün lisana getirilmesine yol açtı. Kimi yetkililer, Eş-Şebap’ın önemli bir siyasi gücü olduğuna ve kimi milletvekillerinin örgütün talebi doğrultusunda hareket edebileceği görüşünde. (BBC Türkçe)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.