Tamamen elektrikli Kia Niro EV’nin Türkiye satış fiyatı belli oldu

Elektrikli otomobiller, özellikle Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ışık hızıyla yayılırken, ülkemizdeki yayılım hızı oldukça sınırlı kalıyor. Her ne kadar Türkiye’de de pek çok %100 elektrikli otomobil showroom’larda yeni sahiplerini beklese de, en ucuz elektrikli otomobil fiyatının bile 800.000-TL bandına dayanması, bu araçlara gösterilen talebi önemli ölçüde kısıtlıyor. Aynı zamanda henüz gelişmiş bir şarj istasyon ağının bulunmadığını da hatırlatalım.

Bununla birlikte büyük markalar birer ikişer yeni %100 elektrikli modellerini Türkiye’de satışa sunmaya devam ediyor. Bu markalardan biri olan Kia tarafından satışa sunulan Kia Niro EV modeli ise tasarımı ve özellikleriyle dikkat çekiyor.

Tamamen elektrikli Kia Niro EV’nin Türkiye satış fiyatı belli oldu

Kaputunun altında 64,8 kWsa’lik bir batarya paketi bulunan Kia Niro EV bu sayede tek bir şarjla 460km’ye kadar yol kat edebiliyor. 204 PS güç ve 255 Nm tork üreten elektrikli motoru sayesinde 0’dan 100km hıza 7,8 saniyede çıkan araç, maksimum olarak ise 167km/s hıza ulaşabiliyor.

Üç farklı tür şarj ünitesi üzerinden şarj edilebilen araç, standart AC 11 kW prizler üzerinden depolandığında 6 saat 20 dakika da tam kapasiteye ulaşırken DC 100 kW hızlı şarjın kullanılması halinde ise %80 seviyesine 45 dakika içerisinde ulaşılabiliyor.

Tabi gelelim en önemli konuya yani fiyata. Vergisiz fiyatı 845.500-TL olan Kia Niro EV’nin vergiler dahil satış fiyatı 1.399.000-TL olarak açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.