Türkiye’de de görüldü: DSÖ’den tasa yaratan ‘Maymun çiçeği’ virüsü açıklaması

Dünyada süratle yayılması nedeniyle tasaya yol açan maymun çiçeği virüsüyle ilgili olarak Dünya Sıhhat Örgütü’nden (DSÖ) bir son dakika açıklaması geldi.

Sözcü’nün aktardığına nazaran DSÖ, bilgilerin son güncellendiği 15 Haziran’dan bu yana virüsün 6 yeni ülkede daha görüldüğünü ve laboratuvarda onaylanan olayların yaklaşık yüzde 90’ının Avrupa’da olduğunu kaydetti.

Açıklamada Avrupa’daki maymun çiçeği olaylarının sayısının son iki haftada üç kat arttığına dikkat çekildi.

Son bilgilere nazaran salgının endemik olduğu ülkeler dışında Türkiye dahil 50’den fazla ülkede görülen maymun çiçeği virüsünde onaylanan toplam hadise sayısı 5320’yi aştı.

YÜKSEK RİSK KÜMELERİNE UYARI

DSÖ, evvelki gün yaptığı açıklamada virüsün gebe bayanlar, bağışıklığı düşük bireyler ve çocuklar üzere yüksek risk kümelerine bulaşabileceği ikazında bulunmuştu.

Afrika’da endemik bir hastalık olan fakat son devirde ABD, Kanada, Avustralya ile birlikte Avrupa ülkelerine yayılarak telaş yaratan maymun çiçeği hastalığının esas belirtileri ortasında ateş, halsizlik, yaygın kas ağrısı, deri döküntüleri ve büyümüş lenf bezleri yer alıyor.

DSÖ, geçen hafta yaptığı açıklamada, maymun çiçeği salgınının şu anda global bir halk sıhhati acil durumu oluşturmadığını, fakat daha fazla yayılmayı denetim etmek için ağır müdahale eforlarına gereksinim olduğunu belirtmişti.

BAKAN KOCA AÇIKLAMIŞTI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de birinci ‘maymun çiçeği’ hadisesinin görüldüğünü açıklamıştı.

İl hadiseyi toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyuran Koca, “Bir hastamızda maymun çiçeği hastalığı tespit edildi. Kendisi tecrit edilmiş durumda” demişti.

Koca, şu sözleri kullanmıştı:

“Bir hastamızda maymun çiçeği hastalığı tespit edildi. Hasta 37 yaşında, bağışıklık sistemi yetersizliği var. Kendisi tecrit edilmiş durumda. Temaslı takibi yapıldı, öteki bir olaya rastlanmadı. Bilindiği üzere, bu hastalık teneffüs yoluyla değil, yakın fizikî temasla bulaşıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.