Türkiye’den Ukrayna açıklaması: Artık çok daha dikkatliyiz

Savunma Sanayii Lideri Prof. Dr. İsmail Demir, Amerikan Wall Street Journal’a (WSJ) röportaj verdi.

Ukrayna’ya silah satışı konunda son periyotta daha dikkatli olduklarını kaydeden Demir, Türkiye’nin iki ülkeyi masaya çağırabilen tek ülke olduğunu söyledi:

“Türkiye, her iki tarafı da barış masasına çağırabilen yegane ülke. Bir tarafa bir sürü silah gönderirken bunu nasıl yapabilirsiniz? TB2 konusunda devam eden süreçler var lakin bu bahiste artık çok daha dikkatliyiz. Örneğin Ukrayna’ya yönelik ferdî esirgeyici ekipman satışı konusunda hiçbir tereddütümüz yok. Her iki tarafla da konuşabilmemiz lazım. İnanç oluşturmak için her iki tarafa da gereğince yakın olunmalı. Önceliğimiz, barışın üstün gelmesini sağlamak.”

“TÜRKİYE İÇİN TÜRKİYE’NİN ÇIKARLARI VAR”

WSJ’ye konuşan Ukraynalı yetkili ise; “Türkiye taraf mı değiştiriyor diye kendimize sorular sorduk. Sonuçta Türkiye için Türkiye’nin çıkarları öncelik taşıyor” sözlerini kullandı.

UKRAYNA, RUS İŞGALİNDE TB2’LERİ ETKİN OLARAK KULLANIYOR

Ukrayna ordusu tarafından etkin olarak kullanılan Bayraktar TB2 SİHA, savaşın gidişatını Ukrayna lehine çevirme konusunda kritik bir rol oynamıştı. Rus ordusuna ilişkin birçok konvoy, birden fazla deniz platformu, hava savunma ile topçu ögesinin Bayraktar TB2 tarafından imha edildiği medyaya yansımıştı.

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.