Ünlü sinema oyuncusu Jane Fonda kansere yakalandı

Oscar ödüllü 84 yaşındaki ünlü sinema oyuncusu ve aktivist Jane Fonda, kendisine “Hodgkin Dışı Lenfoma” tanısı konulduğunu belirtti. Fonda, hastalığının tedavisi mümkün olan bir kanser tipi olduğunu ve bu nedenle kendisini çok şanslı hissettiğini söz etti.

Kemoterapinin 6 ay süreceğini belirten Fonda, iklim aktivistliğine orta vermeyeceğinin altını çizdi.

Fonda, kanseri bir öğretmen olarak gördüğünü vurgulayarak “Ben, onun benim için sakladığı derslere dikkatimi veriyorum” değerlendirmesini yaptı.

SAĞLIK SİGORTASI VURGUSU

Paylaşımında, ülkedeki sıhhat hizmetlerinin durumuna da dikkati çeken Fonda, sıhhat sigortası olduğuna ve en güzel tabipler ile tedavilere erişebildiği için şanslı olduğuna işaret etti. Fonda, bu durumda ayrıcalıklı olmasının ise can sıkıcı olduğunu kaydetti.

ABD’de birçok ailenin kanserle uğraş etmek zorunda kaldığını fakat herkesin kaliteli sıhhat hizmetlerine erişemediğini belirten Fonda, kendisinin kaliteli sıhhat hizmeti aldığını ve bunun hakikat olmadığını vurguladı.

SAVAŞ AKSİLİĞİYLE ÖNE ÇIKIYOR

İki Oscar mükafatı sahibi Fonda, savaş zıddı ve iklim aktivisti kimliğiyle de ön plana çıkıyor.

Fonda, son periyotta, dizi ve sinema izleme platformu Netflix’in “Grace and Frankie” isimli güldürü dizisinde oynadığı Grace karakteriyle kendinden kelam ettirmişti.

Ünlü oyuncu Fonda, 1969 üretimi “Easy Rider” sinemasıyla hafızalara kazınan Oscar ödüllü efsanevi aktör Henry Fonda’nın kızı.

“Hodgkin Dışı Lenfoma”, bağışıklık sisteminin bir kesimi olan lenfatik sistemde başlayan bir kanser tipi olarak biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.