Yanlış beyan, konut sahiplerine değerliye patlıyor

Gelir Vergisi Kanunu’nun 80. hususuna nazaran, miras ve bağış yolu dışında sahip olduğu meskenini satın aldığı tarihin üzerinden 5 yıl geçmeden elden çıkaranların Gayrimenkul Bedel Artış Çıkarı Vergisi ödemesi gerekiyor. Daha az vergi ödemek için konutunun satış kıymetini tapuda yanlış beyan edenler, yüksek vergilerle karşı karşıya kalabiliyor. Tapuda yöntemsiz beyanda bulunanları, ödenmeyen eksik fiyatların yanı sıra, yüklü ölçüdeki para cezaları bekliyor. 

YÜZDE 900 DAHA FAZLA VERGİ 

Yanlış beyanda bulunarak satın alınan konutun sonraki süreçte gerçek beyan üzerinden satışa çıkarılmasının konut sahiplerini 50 bin TL’yi aşan ziyana sokabileceğini kaydeden İbrahim Çolak, “Ocak 2018’de 350 bin TL’ye satın aldığı meskenin kıymetini tapuda 200 bin TL olarak beyan eden bir konut sahibi, konutunu 4 yıl sonra Ocak 2022’de satışa çıkardığında, bu defa ulaştığı gerçek kıymet olan 900 bin TL’den beyanda bulunursa 53 bin TL Kıymet Artış Karı Vergisi ödemek zorunda kalabilir. Halbuki konut satın alınırken gerçek bedel 350 bin TL olarak beyan edilseydi, sırf 6 bin TL tapu harcı ödemesi yapılacaktı. Ortadaki fark neredeyse yüzde 900’ü buluyor. Bu üzere durumlarla karşılaşmamak için kesinlikle konut alım bedeli üzerinden tapu harcı beyanında bulunmak gerekiyor” dedi.  

ÖDEMELER 2023’TE 2 TAKSİTLE YAPILACAK 

Bu yıl içinde satışı yapılan gayrimenkuller için 31 Mart 2023 tarihine kadar beyanname verilmesi gerektiğini belirten İbrahim Çolak, “Konut sahipleri Gelir Yönetimi Başkanlığı’na verdikleri beyanname sonucunda ödemelerini 2023’ün Mart ve Temmuz aylarında 2 eşit taksitle yapabilecek. Gayrimenkul Kıymet Artış Yararı Vergisi’nin belirlenmesinde gerçek çıkar dikkate alınıyor. Enflasyona nazaran düzenlenen konutun alış ile satış bedeli ortasındaki farkın hesaplanmasıyla enflasyondan bağımsız elde edilen gerçek çıkar bulunuyor. Bu çıkardan her yıl açıklanan istisna meblağ, alım sırasında ödenen tapu harcı ve kullanıldıysa konut kredisinin satışa kadar ödenen faizlerinin toplamı düşülüyor. Böylelikle “vergiye tabi tutar” bulunuyor. Bu fiyata vergi dilimleri uygulanıyor. Ödeme, Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın internet sitesi üzerinden ya da vergi dairelerinden yapılabiliyor” diye belirtti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.