Yunanistan, Türkiye’nin yeni sondajıyla ilgili üç senaryoyu pahalandırıyor

Ankara’dan yeni sondaj çalışmalarına ait yapılan açıklamalar, Atina tarafından yakından takip ediliyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Abdülhamid Han sondaj gemisi için “Önümüzdeki ay Akdeniz’de faaliyetlerine başlaması planlanmaktadır.” demişti.

“Atina bunu bekliyordu”

Yunanistan basınından Kathimerini gazetesi, Ankara’dan dün dördüncü gemi “Abdülhamid Han’ın faaliyete geçirilip Doğu Akdeniz’e sevk edileceğine ait açıklamalar, Atina tarafından bekleniyordu.” diye yazdı.

Yunan basını ihtimalleri sıraladı

Asıl sorunun, sondajın yapılacağı alan olduğu belirtilerek, “Abdülhamid Han’ın, Türkiye’nin güney bölgesine gönderileceğine ait optimist bir senaryo var.” denildi.

İkinci senaryoya ait, Yetkili kaynaklar, sondaj kulesinin Kıbrıs münhasır ekonomik bölgesinin 6. bloğunun kuzey yarısında konuşlandırıldığı senaryosunu son derece güçlü buluyor.” tabirine yer verildi.

“En makûs senaryo”

Haberde ayrıyeten, “Üçüncü ve en makûs senaryo, Abdülhamid Han’ın Oruç Reis sismik araştırma gemisinin 2020 yazında ve sonbaharında taşındığı bölgeye taşınması olur.” görüşü paylaşıldı.

“Doğalgaz alanının muhtemel varlığı manasına gelir”

Türkiye Petrolleri’nin, kelam konusu bölgeye dair sismik datalara sahip olduğunu söylerek belirlenen maksatlarda sondaj başlatabileceği ihtimali hatırlatılarak, “Bu da bir doğalgaz alanının mümkün varlığı manasına gelir.” ifadesi kullanıldı.

“Doğu Akdeniz’de hakkımızı savunuyoruz”

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 48’inci yıl dönümü merasimlerine katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki haklarına vurgu yapmıştı.

Oktay, “Her türlü tahrik ve yöntemsiz teşebbüsler karşısında, Doğu Akdeniz’de hakkımız olanı kararlı bir halde savunuyoruz.

“Hidrokarbon kaynakları Rum’un oyuncağı değil”

Kıbrıs Türkü kardeşlerimizin hak ve hukukunu da kendimizden başka tutmuyoruz. Akdeniz’deki hidrokarbon kaynakları Rum’un oyuncağı değildir.” şeklinde konuşmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.