Z jenerasyonu araştırması Türkiye’deki gençlik yapısını gösterdi

Türkiye’de Z jenerasyonuyla ilgili yapılan araştırma sonuçlarına nazaran Z jenerasyonu kendi işini kurmak isterken saygınlık ve huzurlu bir hayat hayal ediyor. Türkiye’de gençlik yapısının ele alınan çalışma yayınlandı. 15-24 yaş aralığında, Türkiye genelinde Z jenerasyonundan bin 100 genç ile yapılan çalışmada, Türkiye’de gençlerin kıymetlere bakışı, meslek planları, irtibat araçları ile bağlantıları, kültürel tercihleri ve kimlik algıları üzere hususlar masaya yatırıldı. Araştırma sonuçlarına nazaran, teşebbüsçü istikametlerinin ağır olduğunu düşünen Z nesli, yüksek oranda kendi işini kurmak istiyor.

EĞİTİMLİ VE KENDİ KARARINI VEREN DOMİNANT KARAKTERE SAHİPLER

Araştırma şirketi olan Areda Piar’ın araştırmasına nazaran, Z nesli, dijital teknolojinin faal olarak kullanıldığı bir devirde dünyaya gelmiş olması sebebiyle, iş gücü olarak evvelki kuşaklara nazaran daha eğitimli ve kendi kararlarını verebilen dominant karaktere sahip bireylerden oluşuyor. Araştırma sonuçlarına nazaran, teşebbüsçü taraflarının ağır olduğunu düşünen Z nesli, yüksek oranda kendi işini kurmak istiyor.

DİREKTİF VEREN YÖNETİCİ İSTEMİYORLAR

Aynı vakitte direktifler veren bir yönetici ya da neyi yapıp yapmaması gerektiğini söyleyen iş arkadaşları ile birlikte çalışmaya da pek sıcak bakmıyorlar. Araştırmada Z jenerasyonuna “Tercih bahtınız olsa, nasıl bir işte çalışmak istersiniz?” diye sorulduğunda yüzde 62.0’si kendi işim, yüzde 19.8’i devlet memurluğu, yüzde 15.0’i özel dal ve yüzde 3.2’si kararsızım karşılığını verdi.

SAYGINLIK VE HUZUR ONLAR İÇİN BAŞARIYI TABİR EDİYOR

Gençlerin muvaffakiyet kavramına yönelik algıları incelendiğinde ise çoğunluğunun başarıyı meslek olarak tanımladığı görüldü. DHA’nın aktardığı araştırmada Z jenerasyonu yaklaşık yüzde 25 oranıyla meslek sonrasında saygınlık ve huzur üzere kavramların gençler için başarıyı söz ettiği ortaya çıktı.

SOSYAL MDYADA VAKİT GEÇİRMEK EN KIYMETLİ BOŞ ZAMAN

Araştırma sonuçlarına nazaran, gençler için toplumsal medyada online yahut offline arkadaşlarla vakit geçirmek en kıymetli boş vakit kıymetlendirme usulü.

Araştırmada genç iştirakçilere “Boş vaktinizi nasıl değerlendirirsiniz?” diye sorulduğunda, yüzde 20.2’si toplumsal medyada, yüzde 16.2’si arkadaşlarımla, 14.7’si kitap okuyarak, yüzde 9.1’i konsol oyunları/pc oyunları oynayarak, yüzde 7.9’u spor yaparak, yüzde 7.6’sı ailesiyle, yüzde 5.8’i mesken işi yaparak ve yüzde 4,6’sı yalnız kalarak cevabını verdi.

YÜZDE 62’Sİ ÜLKE GÜNDEMİ TOPLUMSAL MEDYADAN TAKİP EDİYOR

Gençlere yöneltilen “Gündeme ait haber almak için en sık başvurduğunuz irtibat kanalı hangisidir?” sorusuna ise, yüzde 61.9 toplumsal medya, yüzde 18.1 görsel basın (televizyon kanalları), yüzde 10.1 internet siteleri, yüzde 5.7 yazılı basın (gazete, dergi), yüzde 4.2 komşu ve ailem yanıtını vererek kullanılan irtibat kanallarını gözler önüne serdi.

EKRANDA EN ÇOK ZEKİ KARARTERLERİ KENDİLERİNE YAKIN GÖRÜYORLAR

Z nesline “Bir dizide yahut sinemada ne çeşit oyuncu karakterlerini kendinize daha yakın hissedersiniz?” diye sorulduğunda yüzde 23.8’i zeki, yüzde 22.1’i komik, yüzde 13.9’u hırslı, yüzde 13.6’sı temiz, yüzde 11.7’si maharetli, yüzde 6.6’sı berbat ve yüzde 1.8’i hoş olan karakteri kendisine yakın hissettiğini belirtti. Gençler hoş yahut güzel olmasından çok, zeki ve birebir vakitte komik olan karakterleri kendilerine yakın hissediyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.