8 akademik birimle Engelsiz Üniversite Bayrağı

YÖK Başkanlığı tarafından eğitimde fırsat eşitliğini her düzeyde sağlayabilmek amacıylaher yıl “Engelsiz Erişim” ve “Engelsiz Eğitim” başlıklarıyla “Engelsiz Üniversite Bayrak ve Nişan Ödülleri” veriliyor. Yaşar Üniversitesi, bu yıl 8 akademik birimi için “Mekanda Erişilebilirlik Turuncu Bayrak” ödülünü almaya hak kazandı. Bu kapsamda ödül alan akademik birimler; Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Hukuk Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, İşletme Fakültesi, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Adalet Meslek Yüksekokulu, Meslek Yüksekokulu ve Yabancı Diller Yüksekokulu oldu.

EŞİT EĞİTİM HAKKINA DUYARLILIK SÜRÜYOR
Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, “Üniversitemizde engelli veya özel gereksinimli öğrencilerin; eşit eğitim hakkı gereği pozitif ya da negatif ayrımcılık gözetilmeksizin, öğrenimleri sırasında karşı karşıya kaldıkları sorunlara kalıcı çözümler üretilmesi esas alınıyor. Öğrencilerin, kampüs alanında erişim ve ulaşılabilirliklerini sağlamak üzere alan düzenlemeler bulunuyor. Gerek öğrencilerin ve personelin farkındalığını gerekse toplumsal farkındalığı artırmak üzere çalışmalar yapılıyor. Yeni kampüs yapılanması çerçevesinde, binalar engellilerin eğitime erişimine uygun olarak inşa ediliyor” dedi.

ENGELLİ ÖĞRENCİ BİRİMİ
Rektör Prof. Dr. Levent Kandiller ise şöyle konuştu:
“Kampüsümüzde başta özel gereksinimli öğrenciler olmak üzere çalışanlarımızın da öncelikle ulaşımını, erişilebilirliğini artırmak üzere yıllardan beri iyileştirmeler yapıyoruz. Engelli öğrenci birimimiz bulunuyor. Kayıttan itibaren öğrencilerimizin kendi durumlarına göre müfredatlarında değişiklik yapıyoruz. Bu öğrencilerin ders aldığı sınıfları özenle seçip yıllık ders çizelgesini ona göre oluşturuyoruz. Sınavlarda yine engel durumlarına göre hak ettikleri özel uygulamaları onlara sağlıyoruz. Çalışanlarımız için de yine erişilebilirliği artırmak adına uygulamalarımız devam ediyor, aynı zamanda durumlarına göre özel izin haklarını kullandırıyoruz. Mutlu bir kampüs yaşantısı içerisindeler, ayrım gözetmiyoruz. Bazı fakültelerin önünde ekranlar var, öğrencilerimiz, bu ekranlar sayesinde bölüm akademisyenlerine sanal olarak da ulaşabiliyorlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx