Erkin Koray’ın ardından: Hey gidinin Erkin’i hey! Getirin bana o günleri, yakalım bugünleri

Anadolu rock müziğinin efsane ismi 82 yaşındaki Erkin Koray, uzun süredir yaşadığı Kanada’nın Toronto şehrinde, 82 yaşında hayatını kaybetti 

Kanada’da olan Anadolu rock müziğinin yaşayan efsanesi Erkin Koray, bugün Türkiye saatiyle öğleden sonra fenalaşarak hastaneye kaldırılmıştı.

Akciğeriyle ilgili rahatsızlıklarının yanı sıra yaşlılığa bağlı sağlık sorunlarına karşı mücadele eden 82 yaşındaki Koray, hastaneye kaldırıldıktan bir süre sonra hayatını kaybetti. Haberi, kızı Damla duyurdu. 

Sanatçılar ve siyasetçiler, Koray’ın ölümünün ardından taziye mesajları yayınladı.

Öncel’den, 1996 yılından bir hatıra

Müzisyen Nazan Öncel, Erkin Koray ile 1996’da çekilmiş bir fotoğrafını paylaşarak şu ifadeleri kullandı:

“Fesuphanallah demeyen var mıdır içimizde ya da Gönül Salıncağı’na binmeyen, Kör Olası Çöpçüler Aşkımı Süpürmüşler diyen de biz değil miydik? Öyle Bir Geçer Zaman Ki diye de az ağlamadık hani… Hey gidinin Erkin’i hey! Getirin bana o günleri, yakalım bugünleri. Türk rock müziğinin başı sağ olsun. Sevgi, saygıyla.”

TIKLAYIN | Nazan Öncel, arşivini açtı: Sene 1996; ‘Sokak Kızı’nı dinlediğimiz o an…

Ajda Pekkan ise Instagram hesabından, “Işıklarda uyu Erkin Koray” yazdı.

Müzisyen Haluk Levent de Koray’ın ölüm haberinin ardından, “Ne dersem kelimeler kifayetsiz olacak. Baba! Çok özleyeceğim seni” dedi.

Kızı Damla’dan duygusal veda

Sanatçının kızı Damla ise babasına şöyle veda etmişti:

Erkin Koray’ın geçen ay sevenlerine yazdığı mektup

“Canlar! Yaşlanıyoruz herhalde artık… Size bir-iki söyleyeceğim bir şey var, onu da söyleyeyim de… Neme lazım. Bu arada Kanada seyahatimle ayrı kaldığımız süre içinde, tabii ki yeni eserler yaptım. Bunların hepsini kızım Damla’ya, Kanada “Weagle Records” firmasından size ulaştırması için bırakıyorum. Belki ‘Niye sen kendin çıkarmıyorsun?’ diyeceksiniz…

Valla, memleketin bu hukuki arızaları bende hiç heves bırakmadı. Sizin de kazanmış olduğunuz mahkeme dosyalarınızın üzerine bir çizgi çekip, çapulcuya ‘Sen devam et” dense, sizde de aynı şey olur! Düşünebiliyor musunuz? Herif pembe plak kapağı yapmış. Kendi ruhunu yansıtıyor herhalde. Benim onayım yok, normal olarak. Zaten plak üzerinde onayı alınan herhangi bir şey de yok. O yüzden bu işi kızıma bırakıyorum. Onun sinirleri benimkinden daha sağlam. Daha doğrusu ben ona, bu işlere sinirlerini bozmamasını telkin ettim. Eserlerin adlarını özellikle şimdiden söylemiyorum. Sebebi var: “A” desem, ANNEN diye plak çıkartırlar yarın; söz ve müzik: Erkin Koray, diyerekten… Söyleyeceklerim bu kadar. Sizleri ne kadar sevdiğimi tarif edemem. Mutlu yarınlar dilerim. Erkin Koray…”

 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İBB Başkanı Ekram İmamoğlu gibi siyasetçiler de Koray’ın ardından taziye mesajı yayınladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan

“Türk müziğinin duayenlerinden Erkin Koray’ın vefatını üzüntüyle öğrendim. Merhuma Allah’tan rahmet niyaz ediyor; ailesine, tüm sevenlerine ve sanat camiamıza başsağlığı diliyorum.”

Kemal Kılıçdaroğlu

“Değerli sanatçı Erkin Koray’ın vefatından dolayı büyük üzüntü duydum. Hafızamızda yer eden efsane şarkıları ile asla unutulmayacak olan, Anadolu rock müziğin değerli ismi Erkin Koray’a Allah’tan rahmet diliyorum.”

Ekrem İmamoğlu

“Bir efsaneyi kaybettik. Vefat haberini aldığımız Erkin Koray’a Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve müzik dünyasına başsağlığı diliyorum.”

Meral Akşener

“Kalbimize işleyen efsane şarkılarıyla hem milletimizin takdir ve sevgisini kazanan hem de kültürümüze unutulmaz bir değer mirası bırakan usta sanatçımız Erkin Koray’a Yüce Allah’tan rahmet, sevenlerine baş sağlığı diliyorum. Ruhu şad, mekânı cennet olsun.”

Kültür ve Turizm Bakanı

“Anadolu Rock müziğinin usta ismi, Cemalim, Fesuphanallah, Çöpçüler gibi unutulmaz şarkılarla hafızalarımıza kazınan Erkin Koray’ı kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx