Kredi Kartı Aidatlarına Dev Zam! Ekstredeki Rakamı Gören İnanamıyor

Sabah gazetesinde yer alan habere göre, bankalar ile müşteriler arasında yıllardır devam eden kredi kartı aidatı meselesi, bu yıl bankaların artan oranlardaki zamlarıyla daha da alevlendi. Tüketici Hakem Heyetleri ve tüketici dernekleri, binlerce şikayet alırken, yıllık olarak alınan kredi kartı aidatlarının 400 ile 1500 TL arasında değiştiği belirtildi.

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Başkanı Levent Küçük, “Bu yıl özel bankaların genellikle kredi kartı aidatlarına yüzde 50 ila 70 arasında zam yaptığını gözlemliyoruz. Türkiye’de aktif olarak kullanılan 103 milyon kredi kartı bulunmakta. Bu yıl, bu kartlara yansıtılacak aidat tutarı 30 milyar TL’yi geçecek” dedi. Kredi kartlarından yıllık aidat adı altında ücret alınması, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 2014 tarihli “Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Yönetmelik” ile yasal hale getirilmişti.

Ancak, bankalara bazı şartlar da getirilmişti. Bu şartlar arasında kredi kartının aktif olarak kullanılıyor olması, kartın 180 gün boyunca hareketsiz kalmaması, aidat ücretinin makul olması, kart sahibinin onayının alınması ve alternatif aidatsız kart seçeneğinin sunulması bulunuyordu. Ancak son dönemde özel bankaların zamlarıyla makul ücret şartının ihlal edildiği ve onay ile aidatsız kart sunma şartının göz ardı edildiği belirtiliyor.

TÜDER Başkanı Levent Küçük, “Türkiye’de aktif olarak kullanılan 103 milyon kredi kartı bulunuyor ve bankaların aidat gelirleri oldukça yüksek. Şu anda bankaların talep ettiği aidatlar 400 ila 1500 TL arasında değişiyor. Özellikle özel bankaların yaptığı zamlar, makul ücret şartını ihlal ediyor” dedi.

Küçük, “Aidatsız kredi kartlarına geçildiğinde, bu yıl vatandaşlardan 30 milyar TL’nin üzerinde bir aidat alınacak. Aldığımız şikayetlerin üçte birini kart aidatı şikayetleri oluşturuyor. Bu aidatların tamamen kaldırılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Küçük ayrıca, kredi kartı aidatı sorununa ilişkin yaptıkları çalışmaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ilettiklerini belirterek, “Bankalar zaten her alışverişten yüzde 5 komisyon alırken, bir de vatandaşlardan kart aidatı talep etmeye devam ediyorlar” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx