Merkez Bankası Kemer Sıkama Mesajı Verdi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini yüzde 45 seviyesinde tuttuğu Para Politikası Kurulu toplantısının özetlerinde sıkı para politikası ve aktarım mekanizmasını destekleyen makroihtiyati politikaların, iç talepteki dengelenmeyi sağlamasının yanı sıra Türk lirası varlıklara olan talebi canlı tutarak reel değerlenme vasıtasıyla da enflasyonun ana eğiliminde iyileşme sağlayacağı belirtildi.

Özetlerde politika faizinin mevcut seviyesinin aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sürdürüleceği belirtildi.

“DAHA DA SIKI PARA POLİTİKALARI UYGULANACAK”

TCMB, “Ulaşılan parasal sıkılık düzeyinin finansal ve ekonomik koşullar üzerindeki gecikmeli etkileri önümüzdeki dönemde yakından izlenecektir. Enflasyon görünümünde belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır” ifadelerini kullandı.

Özetlerde cari açığın finansmanına ilişkin de değerlendirmeler yer aldı. Cari açığın finansmanı tarafında yıllıklandırılmış olarak bankacılık sektörünün uzun vadeli borç çevirme oranının 2023 yılının son iki ayında yüzde 100’ün üzerine çıkarak Aralık ayında yüzde 115 seviyesinde gerçekleştiğini belirten TCMB söz konusu oranın, bankacılık sektörü dışındaki firmalarda yüzde 100 civarında olduğunu ifade etti. TCMB bu çerçevede, yurt dışı finansman imkanlarında iyileşme görüldüğünü belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx