TSMC, 2nm Çip Üretimini 2026 Yılına Erteleyebilir

Tayvanlı tedarik zinciri kaynaklardan gelen bilgilere bakılırsa TSMC’nin üretim programında bazı aksaklıklar yaşanıyor. Yarı iletken devi, 2nm seri çip üretimine planlandığı gibi 2025 yılında değil, 2026 yılında başlayabilir. TechNews.tw‘nin haberine göre oldukça önemli bir tesis olan Hsinchu Baoshan Fab 20’deki inşaat “yavaşlamaya başladı”.

Bu yavaşlamanın TSMC’nin aldığı düşük siparişlere ve durgun talep ile alakalı olduğu belirtiliyor. TSMC’nin 2nm geliştirme ve uygulama planlarından geçtiğimiz yıl söz etmiştik. Özetlemek gerekirse, sözleşmeli yarı iletken üretim devi 2nm teknolojileri için Tayvan’da üç yeni fabrika inşa ediyor: Hsinchu Baoshan’da (Tayvan’ın Silikon Vadisi, adanın kuzeyinde), Taichung Zhongke’de (Merkez) ve sonuncusu Kaohsiung Nanzi’de (Güney).

TSMC normal şartlarda 2024 yılında pilot üretime geçmeyi ve 2025 yılının ikinci döneminde 2nm (TSMC N2) yongaları seri olarak üretmeyi planlıyordu. Gelen haberlerde de yazıldığı üzere, TSMC’nin Hsinchu planlarında bazı olumsuzluklar yaşanıyor. Burası üretim operasyonlarının kalbi ve Ar-Ge Merkezi’nin yanında olduğu için çok önemli.

Kaynak yayın, TSMC müşterilerinin şu anda sipariş verme konusunda çekimser davrandığını söylüyor. Söylentilere göre bu durum TSMC’nin işleri biraz yavaşlatmasına ve ilk 2nm planlarını 2026 yılına ertelemesine neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx